Jak zostać Inspektorem Ochrony Danych

 

RODO czyli ogólne rozporządzenie o ochronie danych, inaczej rozporządzenie o ochronie danych osobowych Parlamentu Europejskiego, pochodzi z 27 kwietnia 2016 roku. Jednak w Polsce regulacja zaczęła obowiązywać w maju 2018 roku. Mimo tego, nadal wiele przedsiębiorstw nie dostosowało swojej działalności do obowiązków, wynikających z RODO, które reguluje sprawy związane z ochroną osób fizycznych, w związku z przetwarzaniem danych osobowych oraz przepisów o swobodnym przepływie danych osobowych.

W dalszym ciągu brakuje osób, które posiadają kompetencje umożliwiające samodzielne pełnienie funkcji Inspektora Ochrony Danych (IOD). Odpowiedzią na ten deficyt są specjalistyczne szkolenia.

Organizatorem kursów dla Inspektorów Ochrony Danych jest m. in. ECDP ODO. Program przewiduje: zapoznanie się z przepisami w zakresie ochrony danych osobowych wynikających z rozporządzenia Unii Europejskiej i ustawy krajowej, uzyskanie wiedzy jak realizować zadania i obowiązki IOD, status oraz niezależność Inspektora, umiejętność szacowania ryzyka (analiza ryzyka) i oceny skutków dla ochrony danych (DPIA) a także umiejętność rozwiązywania typowych problemów związanych z ochroną danych.

Kurs, organizowany przez ECDP jest skierowany do obecnych Inspektorów Ochrony Danych oraz osób planujących w przyszłości realizować się zawodowo na stanowisku IOD, Administratorów Danych Osobowych , osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji, prawników, pracowników działu HR i osób upoważnionych do przetwarzania danych, wszystkich którzy interesują się zagadnieniami ochrony danych osobowych.

Wśród prowadzących zajęcia są byli wieloletni pracownicy Głównego Inspektora Danych Osobowych (GIODO), eksperci rynkowi w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz analizy ryzyka operacyjnego, obecni Inspektorzy Ochrony Danych, m. in. Jan Anisimowicz (business excellence direktor C & F), Teresa Grabowska (Prezes ECDP ODO), Maria Osierda (były starszy Inspektor w departamencie Kontroli GIODO), Bogusław Pilc (były Dyrektor Departamentu Inspekcji w GIODO) i Paweł Zabielski (Inspektor Ochrony danych, szef Zespołu Danych osobowych w GK Vienna Insurance Group w Polsce). Najbliższą edycję kursu zaplanowano w dniach 5 – 8 grudnia 2018 roku.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /JUZ/ 26.11.2018