J.K. Rowling – pisarka czy bizneswoman?

Joanne Rowling, brytyjska pisarka i bizneswoman, 31 lipca kończy 55 lat. Sławę zyskała dzięki serii książek o młodym czarodzieju, Harrym Potterze, który urodziny obchodzi tego samego dnia, co jego twórczyni.

Joanne Murray, z domu Rowling, urodziła się 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Jest angielską pisarką, scenarzystką, producentką filmową i telewizyjną oraz filantropką. Przed wydaniem słynnej serii powieści J.K. Rowling była nauczycielką języka angielskiego. Autorka już od wczesnej młodości pisywała opowiadania fantasy. Przed powstaniem najsłynniejszej serii pisarki napisała dwie książki, które jednak nie doczekały się publikacji. W 1992 roku początkująca pisarka wyjechała do Portugalii, gdzie poślubiła dziennikarza telewizyjnego Jorge Arantesa. Wkrótce para doczekała się córki. Małżeństwo nie przetrwało jednak zbyt długo i Rowling wraz z córką powróciła do Anglii. Niepowodzenia uczuciowe doprowadziły u autorki do depresji klinicznej.

W 1995 roku autorka wydała pierwszą książkę o przygodach Harry’ego Pottera. Na pomysł stworzenia czarodzieja wpadła w trakcie podróży pociągiem. W ciągu 4 godzin wymyśliła wszystkie główne postacie oraz praktycznie całą fabułę pierwszej części przygód Harry’ego. W okresie powstawania tej części zmarła matka autorki, co przyczyniło się do uczynienia głównego bohatera sierotą. Niespodziewania dla samej autorki, książka odniosła ogromny sukces i zapoczątkowała 7-częściową serię magicznych przygód. Sprzedaż książek o Harrym Potterze wyniosła dotychczas ponad 500 mln egzemplarzy.

Seria książek o młodym, dzielnym czarodzieju przyniosła J.K. Rowling ogromne zyski. Autorka stała się jedną z najbardziej majętnych osób w kraju, a wielkość jej majątku w 2008 roku szacowana była na 740 milionów funtów. Na podstawie książek autorki powstała seria filmów fantastyczno-przygodowych, która także odnotowała ogromne zyski na całym świecie.

We współpracy z firmą Sony autorka założyła także i prowadzi stronę internetową pottermore.com, której obecna nazwa to wizardingworld.com. w 2012 roku J.K. Rowling ogłosiła także, ze powstanie encyklopedia poświęcona tematyce Harry’ego Pottera, a pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na cele charytatywne.

Obecnie autorka nadal prowadzi stronę i pisze kolejne książki, m.in. serię kryminałów z detektywem Cormoranem, na podstawie których telewizja BBC One zrealizowała serial.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 31.07.2020

Foto By Daniel Ogren – Flickr: 100405_EasterEggRoll_683, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15164977