Ikona muzyki progresywnej w Polsce

Derek William Dick czyli Fish – szkocki wokalista, kompozytor i autor tekstów zaplanował trasę koncertową w Polsce. To ważne i bardzo ciekawe wydarzenie kulturalne.

Fish swoją karierę muzyczną zaczynał razem z zespołem Marillion, z którym nagrał takie kultowe już dla rocka progresywnego albumy jak m.in. „Script For A Jester’s Tear”, „Fugazi”, „Misplaced Childhood” czy też „Clutching at Straws”. Po nagraniu tej ostatniej płyty artysta rozstał się z zespołem Marillion, w 1988 roku, w atmosferze sądowego sporu, który zakończy się na sali sądowej.  Od tego czasu występuje samodzielnie. Jest uważany za ikonę muzyki neoprogresywnej. Poza działalnością solową brał udział w różnych muzycznych projektach, w których uczestniczyli tacy muzycy jak Tony Banks, Peter Hammill czy Arjen Lucassen.

Muzyka Fisha oscyluje w stylistyce współczesnego popu, tradycyjnej muzyki folk oraz rocka. Artysta w dorobku ma 10 albumów solowych.

Ostatnią płytę „A Feast Of Consequences” wydał w 2013 roku. Została ona uznana za jedną z najbardziej porywających płyt w karierze artysty. Stąd tak wielkie oczekiwanie na nowe utwory, które maja znaleźć się na długo zapowiadanym albumie „Weltschmierz”.

Każdy, kto chociaż raz uczestniczył w solowym koncercie artysty wie, że jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, pełne energii i emocji.

Fish podczas występów w Polsce zagra przede wszystkim utwory ze swojej nadchodzącej płyty, „Weltschmierz”, której data premiery jest jeszcze nieznana. Będzie to też prawdopodobnie okazja do usłyszenia po raz ostatni w całości album jego macierzystego zespołu Marillion “Clutching at Strawsa”.

Fish zagra łącznie 5 koncertów w Polsce:
w poniedziałek , 15 października 2018, w Poznaniu – MTP2 ,
we wtorek, 16 października 2018, w Krakowie – Kwadrat,
w czwartek , 18 października 2018, w Warszawie – Progresja,
w sobotę, 20 października 2018, w Bydgoszczy – Artego Arena,
w niedzielę, 21 października 2018, w Gdańsku – Stary Maneż.

/sgo/ 27.02.2018

Fot.: By Bieniecki Piotr – http://www.fototeo.pl Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51005995

Related Post