Huawei rośnie (także w Polsce)

 

Chińska korporacja z branży technologicznej – Huawei opublikował wyniki finansowe za I półrocze 2019 roku.

Huawei w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku osiągnął przychody o wartości 401 300 000 000 juanów chińskich, czyli około 58 300 000 000 miliardów dolarów. To wzrost o 23,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Główny wpływa na te wyniki ma duże zainteresowanie smartfonami tego producenta.

“Nasze przychody w maju szybko rosły. Biorąc pod uwagę wskaźniki, które osiągnęliśmy w pierwszej połowie roku, nadal obserwujemy wzrost nawet po tym jak zostaliśmy dodani do Entity List. Nie oznacza to, że nie mamy przed sobą żadnych trudności. Mamy i mogą one wpłynąć na tempo naszego wzrostu w najbliższym okresie czasu. Ale pozostaniemy na kursie. Jesteśmy pewni tego, co przyniesie przyszłość, i będziemy kontynuować inwestycje zgodnie z planem – łącznie z tym, że wydamy 120 miliardów CNY na badania i rozwój. Przetrwamy te wyzwania i jestem przekonany, że Huawei wejdzie w nowy etap wzrostu” – zapowiada Liang Hua, prezes Huawei.

W danych uwzględniono wyniki w sektorach Carrier Business Group, Consumer Business Group i Enterprise Business Group.

Carrier Business Group to sektor odpowiedzialności za infrastrukturę telekomunikacyjną. W niej uwzględniane jest między innymi wdrożenie technologii 5G. Dotychczas Huawei podpisał 50 umów handlowych, z czego nieco ponad połowę w Europie (28). Ma to odzwierciedlenie w przychodach o wartości 146 500 000 000 miliardów juanów chińskich. Jednocześnie to główny sektor przychodów Huawei, ponad ⅓ ogółu.

Sektor Enterprise Business Group to głównie rozwiązania dotyczące teleinformatyki, czyli przykładowo chmura, czy sztuczna inteligencja. Tutaj spółka zanotowała przychody o wartości 31 600 000 000 juanów chińskich.

Huawei najbardziej jest jednak kojarzy z sektorem Consumer Business Group, czyli portfolio dla konsumentów. Tj. smartfonów, tabletów, czy komputerów. Z tego sektora Huawei zyskał 220 800 000 000 juanów chińskich.

Spółka nie podała przewidywań finansowych na drugie półrocze. Podczas prezentacji wyników prezes Hua podkreślił, że amerykańskie sankcje póki co nie odbiły się znacząco na przychodach, choć pierwotne prognozy były nieco wyższe.

Huawei jeszcze w 2019 roku planuje otworzenie nowych centrów badawczo-rozwojowych i technicznych, między innymi w Warszawie oraz Katowicach.

Będzie także dalej aktywnie brać udział we wdrożeniu sieci piątej generacji, chociażby w Polsce. Producent chce także rozwinąć portfolio laptopów i pozostałych technologii, przykładowo zegarków. Wiosną 2019 roku premierę miały smartfony z serii P30, więc wyniki ich sprzedaży także wpłyną na ogólne rezultaty spółki w drugim półroczu.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 31.07.2019