Fantastyczny Pyrkon

Pyrkon jest największym ogólnopolskim konwentem miłośników fantastyki w Polsce. Co roku, na Festiwal, przejeżdżają do stolicy Wielkopolski tysiące fanów z całego kraju, a także z zagranicy.

W 2000 roku w Festiwalu Fantastyki Pyrkon uczestniczyło 600 fanów. Po siedemnastu latach imprezę odwiedziło już 44.000 osób. W 2018 roku Pyrkon odbędzie się po raz XVIII w dniach 18-20 maja 2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Czy ten rekord zostanie pobity?

Festiwal Fantastyki Pyrkon to bogactwo wyboru i miejsce pełne różnorodności – dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami, wystawami, konkursami i pokazami cosplay.

Uczestnicy festiwalu mogą brać udział w różnych blokach: „dla początkujących”, „Gier Bez Prądu”, „Gier Elektronicznych”, „dziecięcym”, „integracyjnym”, „filmowo-serialowym”, „literackim”, „naukowym”, „komiksowym”, „Fantastyki Dalekowschodniej”, „konkursowym”, „Fantasium Suburbium”, „Fantasium Creatium”, oraz „Strefie Fabularnej” i „Strefie Fantastycznych Inicjatyw”.

Siłą tej imprezy są ludzie – fani fantastyki, twórcy, producenci, wystawcy, masa ciekawych osób, które poświęcają swój czas, by wspólnie tworzyć największy konwent w Polsce i jedne z największych w Europie.

Na Pyrkonie panuje ciepła i życzliwa atmosfera. Na stoiskach, które zajmują 14.000 m2, można kupi gadżety z ulubionego uniwersum – przypinki, figurki, komiksy, właściwie wszystko, co sobie można wymarzy. Trzeba się nastawić na możliwość spotkania hobbitem, który spóźnił się na prelekcję „Słów kilka o Władcy Pierścieni”. Można też być świadkiem pojedynku Jedi.

W poprzednich latach w Festiwalu Fantastyki Pyrkon uczestniczyli m. in.: Peter Watts, David Weber, Mark Rein Hagen, John Wick, John Layman, Shane Lacy Hensley, Ted Chaing, Jacek Dukaj, Eoin O’Doherty, Graham Masterton, Jacek Grzędowicz, Dmitry Glukhovsky, Tad Williams, Sandy Petersen, Cameron Stewart, Olga Gromyko, Charles Stross, Lauren Beukes, Nathaniel Buzolic, Timo Vuorensola i inni.

W 2018 roku mają na imprezę przyjechać m. in.: Orson Scott Card, Patricia Briggs, Graham Masterton, Felicia Day, Robin Hobb.

Organizatorem Pyrkonu jest Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”. Organizacja powstała 1999 roku. Klub zrzesza ponad 70 członków i sympatyków. Jednoczy on entuzjastów literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Podstawową działalnością Klubu jest obecnie organizacja Festiwalu Fantastyki Pyrkon, a także sesji RPG, spotkań z grami planszowymi oraz dyskusji literackich.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /BEJ/, 29.03.2018