EkoTrendy

 

Eko Trendy to Międzynarodowe Forum Energetyka, Transport i Środowisko. Właśnie odbyła się w Krakowie trzecia edycja tego wydarzenia.

EkoTrendy przyciąga wiele ciekawych przedsiębiorstw i organziacji, które stawiają na rozwiązania sprzyjające środowisku i są tworzone z myślą o minimalizowaniu zagrożenia zanieczyszczeniem.

„EkoTrendy na trwałe wpisały się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń w Polsce i będziemy kontynuować nasza misję” – Powiedział Krzysztof Masiuk – Prezes Zarządu Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – organizator EkoTrendy.

Oprócz merytorycznych, czasem mocno technicznych prezentacji, znalazł się także czas na dyskusje o przyszłości przemysłu, energooszczędnego budownictwa, alternatywnych paliw, wykorzystaniu ekologicznych rozwiązańnie tylko w biznesie, ale i w życiu codziennym.

 

Podczas Międzynarodowego Forum Energetyka, Transport i Środowisko zaprezentowano na wystawie wiele pojazdów z napędem elektrycznym, które mogą spełniać rolę transportową, rekreacyjną, ale i sportową.

Samochody elektryczne stały się realnym wyznacznikiem rozwoju motoryzacji. Prognozy sugerują, że do 2030 r. udział samochodów elektrycznych w globalnej sprzedaży będzie wynosił 16 proc., a w 2040 r. przekroczy 50 proc. Z kolei w 2050 r. 7 na 10 sprzedanych aut ma być napędzanych właśnie prądem. Elektryczne pojazdy są jedyną alternatywą dla pojazdów spalinowych i czymś, co jest w stanie realnie je zastąpić. Co więcej, osiągając przy tym lepsze parametry jezdne i eksploatacyjne niż to, czym dysponujemy w tej chwili, czyli pojazdy benzynowe czy też diesle.

 

Twórcy Elimena zapowiedzieli podczas EkoTrendów, że pod koniec 2019 roku do sprzedaży trafi Elimen E-VN1, czyli ultralekki użytkowy samochód elektryczny, który może służyć jako samochód dostawczy.

„To pojazd, który może służyć różnym sektorom – zarówno dla kurierów jak i np. dla samorządów jako pojazd komunalny. Stworzyliśmy platformę, którą jesteśmy w stanie zabudować w taki sposób jak klient sobie tego życzy. Przejechanie 100 km tym samochodem będzie kosztowało nawet 7-8 zł”. – Ujawnił Paweł Kruszyński – Członek Zzarządu Grupy Assay.

Całkowita powierzchnia ładowni to 4 m3, a maksymalna ładowność pojazdu sięga 800 kilogramów. Elektryczny pojazd dostawczy może pokonać do 300 kilometrów bez ładowania z maksymalną prędkością do 75 km. Co więcej, bateria samochodu umożliwia szybkie ładowanie, bo w 30 minut można zwiększyć poziom naładowania o 80 proc.

 

Uwagę branży skupia też wodór.

„Bardzo istotnym rozwiązaniem w zakresie źródeł pozyskiwania energii, mogą być ogniwa wodorowe i to, w jaki sposób możemy rozwinąć technologię tankownia wodoru. Samo otrzymywanie wodoru, jak i budowa infrastruktury w rozumieniu stacji benzynowych i tankowania wodoru jest ekonomicznie dzisiaj nieopłacalna i tutaj technologia musi się posunąć do przodu, a jej koszty muszą spaść, żebyśmy byli w stanie to w ogóle skomercjalizować”. – Wyjaśnia Łukasz Blichewicz – Prezes Grupy Assay.

 

Aktualne trwają prace nad samochodem przeznaczonym do rallycrossu – Elimen E-RX1. Choć już wiadomo, że w Polsce wystartuje pierwsza liga elektrycznego rallycrossu, to samochód ma być przede wszystkim możliwością sprawdzenia napędu o wysokich mocach, a tak opracowane rozwiązania zastosować później w pojazdach do wersji drogowej. Testowanie pojazdu w wyścigach rallycrossowych, na różnych nawierzchniach, a przy tym na pełnej mocy i przy ogromnych obciążeniach, będzie – zdaniem twórców, najlepszym poligonem doświadczalnym. Dlatego podczas EkoTrendów zainteresowanie cieszyły się debaty z udziałem m. in. Przemysława Rozmysłowicza – pomysłodawcy Elimena oraz kierowców rajdowych takich jak Tomasz Czopik i John Taylor – pierwszy mistrz Europy w Rallycrossie.

 

Podczas uroczystej Gali EkoTrendy 2019 wręczono nagrody EKOJANOSIK.

Ideą tego wyróżnienia jest promocja przez Narodową Radę Ekologiczną samorządów terytorialnych, osób prywatnych oraz podmiotów gospodarczych za zrealizowanie działań mających istotny i znaczący wpływ na poprawę i stan środowiska naturalnego regionu oraz świadomości ekologicznej Polaków. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. Dominik Dobrowolski za realizację autorskiego projektu „Recykling Rejs”, dzięki któremu zostało oczyszczonych wiele kilometrów linii brzegowych akwenów z zalegających odpadów, podróżniczka Anna Jaklewicz za akcję „Książka za worek śmieci”, Urząd Miasta Katowice za stworzenie największej sieci punktów ładowania aut elektrycznych, przedsiębiorstwo Handeerk Technologies za opracowanie i wdrożenie linii do produkcji benzyny i oleju napędowego pochodzącego z przeróbki odpadów plastikowych, IKEA Polska za wdrażanie wysokich standardów i polityki ochrony środowiska.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /RIT/ 10.06.19