Dzień kota

Ludzie zdecydowanie lubią podziały. Oprócz miłośników i obrońców zwierząt są jeszcze tacy co wolą wyłącznie psy lub koty. Widać to nawet na przykładzie kalendarzy ściennych, które zawierają albo zdjęcia psów, koni, albo kotów. Jednak dobrze sprzedają się tylko te ostatnie!

Podobnie jak konie i psy, koty stanowią w życiu człowieka szczególną rolę. Nic dziwnego, że ludzie ustanowili Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota (ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, wł. Giornata mondiale del gatto). Święto ma swój początek dopiero w 1990 roku, kiedy zostało ogłoszone we Włoszech. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku.

Mimo, że

Światowy Dzień Kotów ma charakter międzynarodowy to jest on obchodzony 17 lutego tylko w We Włoszech i Polsce. W Rosji przypada on 1 marca, w Wielkiej Brytanii 8 sierpnia, a w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Włosi mają jeszcze 17 listopada Dzień Czarnego Kota.

Są też kraje, które mają zupełnie innych stosunek do tych, jedynych w swoim rodzaju, czworonogów. W Azji, przede wszystkim w Chinach, co roku, kilka milionów kotów zostaje potraktowanych jako potrawy.

Człowiek przez wieki wyhodował wiele ras różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów. Współczesne wzorce niektórych starszych ras kota domowego znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech, jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich.

Dzień Kota to, przede wszystkim, inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na smutny los tych bezdomnych i głodujących zwierząt. Warto w tym miejscu zauważyć, że są bardzo pożyteczne, albowiem skutecznie chronią domostwa przed gryzoniami.

Mimo tego, szacuje się, że

w Polsce żyje aż około 17.000 bezdomnych kotów. Święto to okazja do organizowania rozmaitych akcji charytatywnych na rzecz tych zwierząt.

Niezależnie od wszystkiego, mimo udomowienia kota przez człowieka blisko 10.000lat temu, do dzisiaj pozostały indywidualistami. Dlatego mimo upływu czasu, fascynują człowieka. Tylko w języku polskim jest ponad osiemdziesiąt powiedzeń, w których pojawia się postać kota. Najbardziej znane to:

„chodzić jak kot własnymi drogami” czy „spaść jak kot na cztery łapy”, „Myszy tańcują, kiedy kota nie czują.”

Koty stanowią też inspirację dla artystów. Najbardziej znaną i modyfikowana historią jest postać „Kota w butach”. Powstała bajka o „Panu kotku”, co leżał w łóżeczku. Ogromna popularnością cieszył się też serial telewizyjny „Przygody kota Filemona”. Przykładem fascynacji kotami jest też literacki mem autorstwa Luizy Kwiatkowskiej i Juliusza Erazma Bolka.

Related Post