Debiut Zofii Stafiej w nowym filmie Piotra Domalewskiego

 

25 września 2020 roku do kin trafi najnowszy film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. W główną rolę wcieliła się debiutująca Zofia Stafiej. Pierwsze recenzje są dla młodziutkiej aktorki bardzo przychylne.

„Jak najdalej stąd” to drugi pełnometrażowy film Piotra Domalewskiego. Pierwsza produkcja, „Cicha noc”, przyniosła reżyserowi główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskie Nagrody Filmowe Orły.

 „Jak najdalej stąd”, podobnie jak „Cicha noc”, jest słodko-gorzką analizą poplątanych relacji rodzinnych. Na ekranie, poza debiutującą na wielkim ekranie Zofią Stafiej, będzie można zobaczyć m.in. Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka i Kingę Preis. Dobór aktorów był niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ wiarygodna kreacja głównej bohaterki była kwestią fundamentalną. W mediach pojawiły się już pierwsze recenzje filmu. Opinie dotyczące młodziutkiej aktorki są bardzo przychylne.

„Kluczem do naszej obsady była oczywiście postać głównej bohaterki – Oli. Produkcja ogłosiła szeroki casting adresowany do aktorek z doświadczeniem oraz tych dopiero początkujących. Otrzymaliśmy ponad tysiąc zgłoszeń i wyłoniliśmy spośród nich kilkadziesiąt osób, z którymi zrobiliśmy zdjęcia próbne. Zofia Stafiej, która ujęła nas swoją dojrzałością, pomimo młodego wieku, energią i temperamentem przeszła przez pięć etapów zdjęć próbnych. Był to proces trudny i wyczerpujący zarówno dla twórców, jak i samych aktorek. Wiedzieliśmy bowiem, że główna bohaterka występuje niemal w każdej scenie filmu, więc nasza odpowiedzialność za ten kluczowy wybór obsadowy była ogromna. Kiedy mieliśmy pewność co do głównej bohaterki zaczęliśmy kompletować resztę naszej aktorskiej załogi.” -powiedział reżyser, Piotr Domalewski.

Autorem zdjęć do filmu jest zdobywca czterech Orłów Piotr Sobociński jr. Za muzykę odpowiada Hania Rani.

Główną bohaterką filmu „Jak najdalej stąd” jest Ola, zbuntowana nastolatka marząca o własnym samochodzie oraz większej samodzielności. Ojciec Oli od lat pracuje w Irlandii. Tragiczne wiadomości, które stamtąd otrzymuje Ola,  sprawiają, że wyrusza ona w daleką, samodzielną podróż, by w imieniu rodziny sprowadzić ciało zmarłego ojca do Polski.

Film weźmie udział w tegorocznym 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Zostanie zaprezentowany w sekcji Kutxabank-New Directors Award. Pierwszy zwiastun filmu dostępny jest na kanale YouTube pod linkiem: https://youtu.be/rbi2_CjbVGA

Piotr Domalewski urodził się 17 kwietnia 1983 roku w Łomży. Jest polskim scenarzystą, reżyserem filmowym, a także aktorem. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku oraz pięciu indywidualnych Polskich Nagród Filmowych za film „Cicha noc”.

Zofia Stafiej urodziła się 21 czerwca 1999 roku w Warszawie. Studentka II roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 5.09.2020