„Dama z łasiczką” za dwa euro

„Dama z gronostajem”, która stanowi perłę w koronie słynnej kolekcji Czartoryskich, została uhonorowana przez Włochów. Okazuje, że oni bardziej doceniają bezcenne dzieła sztuki, niż polscy malkontenci.

 

Od roku jedyna w swoim rodzaju kolekcja Czartoryskich została kupiona przez Skarb Państwa. Stało się to za ułamek wartości jednego z jej eksponatów „Damy z gronostajem” (znanej również jako „Dama z łasiczką”) Leonarda da Vinci. Dokonana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego była ostro krytykowana przez opozycję. Było to zaskakujące, albowiem była to jedyna okazja aby za stosunkowo niewielkie pieniądze nabyć bezcenne obiekty artystyczne i muzealne dla kultury i historii Polski.

 

Teraz  z okazji 500. Rocznicy śmierci Mistrza Leonarda da Vinci, włoska mennica zdecydowała się, aby “Dama z gronostajem” znalazła się limitowanej edycji rewersu monety 2 euro.

Projekt przygotuje Maria Andrea Cassol. Moneta z obrazem „Dama z gronostajem” jest jedną z trzech, które mają trafić do obiegu w 2019 r.

Obraz “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci jest jedynym obrazem Mistrza, który znajduje się w Polskich zasobach muzealnych.

Przez znawców jest on zaliczany do najsłynniejszych dzieł malarza. Obecnie obraz znajduje się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Niebawem zostanie  zostanie przeniesiony do otwieranego Muzeum Książąt Czartoryskich.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 20.01.2019

 

Related Post