Kamil Ciepeńko drzewa mówią

Co drzewa mówią na Pradze-Północ?

Agencja Informacyjna: Drzewa warszawskiej dzielnicy Praga-Północ zyskały głos dzięki innowacyjnej technologii. Projekt „Drzewa Mówią” autorstwa radnego Kamila Ciepieńko i współpracujących z nim urzędników dzielnicy, ożywia historie stuletnich drzew, tworząc unikalną narrację miejską.

Opowieści drzew: głos natury w miejskim krajobrazie

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by drzewa powiedziały, gdyby mogły mówić? Projekt „Drzewa Mówią” na Pradze-Północ oferuje odpowiedź na to pytanie. Każde z drzew, wybrane ze względu na swój wiek i znaczenie historyczne, opowiada swoją historię, świadcząc o zmianach, jakie nastąpiły w otoczeniu na przestrzeni ostatnich 100-200 lat.

Co drzewa mówią?

Topola przy ul. Darwina, która zaczęła rosnąć około 1920 roku, opowiada o swoich doświadczeniach z czasów wojny oraz o budowie osiedla w latach 50. i 60. Z kolei topola przy pl. Hallera przekazuje historię o poligonie i zmianach, które nastąpiły w czasie wojen.

Kamil Ciepieńko – inicjator projektu

Kamil Ciepieńko, wiceprzewodniczący rady dzielnicy Praga-Północ, zainspirowany ideami historii, tożsamości i natury, stworzył projekt „Drzewa Mówią”. Inicjatywa ta łączy naturę z historią, nadając głos drzewom i włączając je w narrację miejską.

Interaktywne doświadczenie dzięki technologii

Opowieści drzew można odkrywać, skanując kod QR umieszczony przy każdym z drzew. Nagrania do projektu „Drzewa Mówią” zostały stworzone przez Kamila Ciepieńko w studiu nagrań w Domu Kultury Praga, co dodaje osobisty akcent do każdej z opowieści.

Korzenie historii

– Świadomość historii państwa, ale także przeszłości dzielnicy, miejsca w którym przebywamy jest czymś niezwykle ważnym – mówi redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Miłosz Manasterski. – Projekt „Drzewa mówią” to świetny pomysł, który jest atrakcyjną lekcją historii. Kamil Ciepeńko nie narzuca się ze swoją pasją poznawania przeszłości, ale dzieli się nią zaciekawiając, zachęcając, szczególnie młodych ludzi, którzy dzięki opowieściom drzew mają szanse poznać również własne korzenie – komentuje Miłosz Manasterski.

Lokalizacje Drzew Opowiadających

  • Topola przy ul. Darwina 9A, wiek ok. 100 lat, obwód 407 cm. Lokalizacja
  • Topola przy ul. Skoczylasa 10A, wiek ok. 120 lat, obwód 425 cm. Lokalizacja
  • Topola przy ul. Jagiellońskiej 47, wiek ok. 200 lat, obwód 652 cm. Lokalizacja

Więcej informacji

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie „Drzewa Mówią” lub skontaktować się z Kamilem Ciepieńko, można odwiedzić stronę Kocham Pragę lub skontaktować się bezpośrednio z radnym e-mail: radny@kamilciepienko.pl.

Unikalna możliwość doświadczania historii

Projekt „Drzewa Mówią” to nie tylko innowacyjne połączenie technologii i natury, ale również nowa forma edukacji historycznej i kulturowej. Daje on mieszkańcom Warszawy, a także turystom, unikalną możliwość doświadczenia historii miasta z perspektywy jego najstarszych mieszkańców – drzew.

Agencja Informacyjna, Kultura /EST/ 27.11.2023