Biedronka z Piórkiem

100.000 złotych dla pisarza i tak sama kwota dla grafika są nagrodami w nowym konkursie „Piórko”, organizowanego po raz czwarty przez największą w Polsce sieć dyskontów „Biedronka”, należącą do Jeronimo Martins.

W szranki stanąć mogą wyłącznie debiutanci. Ich zadaniem jest stworzenie książki dla dzieci w przedziale wiekowym 4-10 lat. Projekty oceniać będzie jury złożone z zawodowych pisarzy oraz ilustratorów. Zwycięzca ma zagwarantowaną publikację swej książki, która będzie do nabycia w sklepach sieci „Biedronka”.

Książki, które zwyciężyły w trzech poprzednich edycjach („Szary domek”, „Córka bajarza” oraz „Nieustraszony strach na wróble”) wydano w nakładzie 40.000 egzemplarzy. Cieszyły się dużym powodzeniem czytelników. Na kanwie pierwszej z nich powstało nawet przedstawienie, którego premiera miała miejsca w słupskim teatrze.

– Czeka nas zadanie niełatwe. Laureatów wybieramy z bardzo wielu propozycji. Na dodatek zróżnicowanych nie tylko tematycznie, lecz również formalnie. Gdzie proza przygodowa rywalizuje z baśniami, podróżnicza konkuruje z bajkami, a fantasy walczy z narracją obyczajową. Oczywiście każdy z jurorów ma swoje preferencje, toteż laureata zawsze wyłanialiśmy po długich naradach i – jak mniemam – tym razem będzie podobnie – powiedziała AI Renata Piątkowska, zasiadająca w jury ceniona autorka literatury dziecięcej,

Celem konkursu Piórko jest popularyzacja czytelnictwa, które niestety w III RP utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Dość powiedzieć, iż w badaniach czytelnictwa przeprowadzonych przez Instytut Maisons&Partners pomiędzy 26 a 29 stycznie br. 24 procent ankietowanych przyznało, iż nie w ciągu minionych 12 miesięcy przeczytało żadnej książki, zaś 47 % respondentów ani jednej książki nie kupiło!

Szczegóły konkursu znaleźc można na stronie www.piorko2018.biedronka.pl .Laureatów poznamy 22 listopada 2018 roku.

(TO-RT)