Bank Pekao: inwestowanie zaangażowane społecznie

 

Czy inwestycje wymagają myślenia wyłacznie o zyskach? Bank Pekao zaofeorwał swoim klientom nowy model inwestycji społecznie odpowiedzialnych tzw. impact investing.

Bank Pekao umożliwia inwestowanie zaangażowane społecznie, tzw. impact investing. Powodzeniem zakończyła się niepubliczna oferta certyfikatów strukturyzowanych opartych na akcjach spółki Vestas Wind Systems.

Impact investing polega na inwestowaniu połączonym z doradztwem, którego celem są nie tylko korzyści finansowe, ale również zmiany społeczne i środowiskowe.

Dotychczas w Polsce inwestycje łączące działalność gospodarczą z oddziaływaniem społecznym opierały się na instrumentach bezzwrotnych, takich jak dotacje albo granty.

Impact investing 0znacza inwestowanie w podmioty gospodarcze odgrywające pozytywną i ważną rolę społeczną, ekonomiczną albo środowiskową.

To więcej niż inwestowanie odpowiedzialne społecznie (socially responsible investing). W przypadku SRI wymaganiem jest rezygnacja z inwestowania w podmioty, których działalność biznesowa może być uznana za kontrowersyjną. Impact investing idzie dalej, jest świadomym wyborem projektów inwestycyjnych,  przyczyniających się bezpośrednio się do poprawy warunków i jakości życia.

Coraz więcje firm na świcie tworzy fundusze według filozofii impact investing.

Idea impact investing zakłada nie tylko samo finansowanie, ale również monitorowanie realizacji strategii odpowiedzialnej społecznie i środowiskowo.

Monitoring społeczny i środowiskowy w tym przypadku jest równoważny i prowadzony równolegle z ocenami działalności biznesowej.

„Bank Pekao jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce i chcemy, aby nasi klienci inwestowali zgodnie ze światowymi trendami, mając na uwadze wpływ na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Takie podejście do inwestycji jest pośród najzamożniejszych tego świata coraz bardziej naturalne. To dopiero początek, bo w najbliższych miesiącach będą wdrażane kolejne produkty powiązane ze spółkami spełniającymi założenia impact investing, a także z indeksami i funduszami inwestycyjnymi z tego sektora” – powiedziała wiceprezes  Banku Pekao SA Roksana Ciurysek-Gedir.

Vestas Wind Systems, którego akcje znalazły się w ofercie Banku Pekao SA to największy na świecie producent turbin wiatrowych wspierający 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Głównym celem spółki jest rozwój oraz powszechna dostępność czystej energii, a także działanie w dziedzinie ochrony klimatu, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, wysoka jakość edukacji, stabilny wzrost gospodarczy i godna praca.

Bank Pekao SA jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, należy do grona pięciu największych spółek warszawskiej giełdy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 06.11.18