Aerosmith w Polsce

 

 

Aerosmith – legendarny, amerykański zespół rockowy pochodzący z Bostonu w stanie Massachusetts, grający w charakterystycznym stylu, będącym mieszanką hard rocka i bluesa, miał przyjechać do Polski 12 lipca 2020 roku, w ramach obchodu 50. Lecie a powołanai formacji.  Z powodu pandemii SARS-CoV-2 do tego nie doszło. Pojawiła się zapowiedź, że koncern zespołu Aerosmith w Polsce odbędzie się w latem 2021 roku w Krakowie.

 

Aerosmith to fenomenalny zespół rockowy. Zespół utworzyli utworzyli ponad 50 lat temu. Lider grupy Steven Tyler wyznał: „Będziemy grali tak długo, jak długo będziemy w stanie uprawiać seks. Będziemy grali tak długo, jak długo będziemy mogli ustać na scenie przez dwie godziny. Muzyka jest jak narkotyk. Jesteśmy od niej uzależnieni. Nasi fani mogą spać spokojnie.”

 

 

Formalnie uznaje się za datę powstania grupy Aerosmith rok 1970.

Jednak fani formacji toczą spory, jaka jest faktyczna data powstania zespołu? Może to było w 1964 roku, gdy Steven Tallarico (późniejszy Tyler) założył grupę The Strangeurs (późniejsze Chain Reaction), w którym grał na perkusji. Inni są zdania, że Aerosmith powstał w 1969 roku, kiedy ta grupa połączyła się z  Jam Band i wówczas przyjęli nazwę Aerosmith.

 

„Było nas sześciu w grupie, kilku z nas mieszkało w kuchni, jedliśmy brązowy ryż i zupy Cambell’s. W tamtych dniach, wiecie, kiedy kwarta piwa była niebem. To były ciężkie czasy i były naprawdę dobre.” – Tak początki kariery wspominał Steven Tyler, niegdyś noszący nazwisko Tallarico.

 

W 1972 roku grupa Aerosmith podpisała kontrakt z wytwórnią płytową.

Pierwszy album zespołu nosił po prostu tytuł „Aerosmith” . Grupa bardzo szybko odniosła tą płytą wielki sukces. „Byliśmy zespołem Ameryki, byliśmy zespołem z garażu który zrobił coś wielkiego. Byliśmy chłopakami, których można było po prostu zobaczyć. Dawniej, w latach 70. XX wieku, kiedy grupa Led Zeppelin był na topie – oni nie jeździli po całej Ameryce ze swoim show. Zespół The Rolling Stones też niekoniecznie przyjeżdżali do twojego miasta. A my byliśmy. Przyjeżdżaliśmy. Można było liczyć na nas, że na pewno przyjedziemy.” – Wyjaśnia Steven Tyler.

 

 

Steven Tyler szybko stał się legendą zespołu.

Wokalista jest jednocześnie autorem największych  przebojów zespołu, m. in. takich jak: „I Don’t Want to Miss a Thing”, „Crazy”, „ Crying”, czy „Dream On”. Muzyk przyznaje się do swojej skłonności do narkotyków i alkoholu, czym wzbudzał spore kontrowersje.

Chlaliśmy, a dla »otrzeźwienia« wciągaliśmy koks. Czasem dla obniżenia haju wchodził też metakwalon – myśleliśmy, że dzięki temu wszystko jest OK. Z dzisiejszej perspektywy wiem, że byliśmy wciąż napruci, ale wtedy tak to wszystko działało. Sądzę, że w latach 70. XX wieku mało która kapela wiedziała, co naprawdę znaczy słowo »trzeźwy«.” – Wspomina Steve Tyler.

 

Pomimo wszystko zespół Aerosmith zawsze miał gigantyczne grono fanów. Grupa otrzymywała mnóstwo nagród, m. in.: 4 statuetki Grammy, 8 nagród American Music Awards, 6 Billboard Awards, 12 statuetek amerykańskiej stacji muzycznej MTV Video Music Awards.

 

Obecnie kultowy zespół Aerosmith tworzą: Steven Tyler (wokal), Joe Perry (gitara), Brad Whitford (gitara), Tom Hamilton (bas) i Joey Kramer (perkusja). Grupa sprzedała ponad 150.000.000 płyt na całym świecie, zdobyła niezliczoną ilość nagród. Aerosmith został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, czyli amerykańskiego muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorującego artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki. Aerosmith osiągnął praktycznie wszystko, co można osiągnąć w branży muzycznej. Grupa do dziś inspiruje innych muzyków oraz całe pokolenia fanów. Aerosmith mają na koncie wiele platynowych płyt. Do dnia dzisiejszego inspirują całe pokolenia, będąc tym samym jedną z najbardziej popularnych zespołów wszechczasów.

 

Wiesław Weiss – redaktor naczelny miesięcznika „Teraz Rock” podkreślił kiedyś: „

Aerosmith potrafił stworzyć muzykę szczerą, pełną pasji, zaraźliwie przebojową i wyrastającą z rock’n’rollowego pnia. Mimo upływu lat zespół nic nie straciły ze swojej mocy. Najlepsze płyty Aerosmith, takie jak 'Rocks’, 'Pump’ i 'Get A Grip’ to absolutna klasyka rocka.”

https://youtu.be/U2BacBng87w

 

 

Do tej pory grupa Aerosmith w Polsce zagrała trzykrotnie: w 1994 roku w Warszawie, w 2014 roku w Łodzi oraz w roku 2017 w Krakowie.

W tym roku roku znów zawitają w Krakowie. Koncert w krakowskiej Tauron Arenie odbędzie się 5 lipca 2021 roku.

Gościem specjalnym na koncercie będzie amerykański zespół rockowy Rival Sons. Bilety na to wydarzenie są już w sprzedaży, a te kupione w 2020 roku będą nadal ważne. Organizatorem koncertu jest Live Nation.

 

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /SYL/ 10.02.2021

Fot. By U.S. Navy photo by Photographer's Mate 2nd Class Rob Rubio – This Image was released by the United States Navy with the ID 030904-N-1993R-002 (next). https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8192088