Konkurs Galerii Plakatu AMS

24. konkurs Galerii Plakatu AMS i nagrody Grupy Żabka

Agencja Informacyjna: W 24. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS, zorganizowanym pod hasłem „Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”, Grupa Żabka oraz partnerzy konkursu wyróżnili twórczość Katarzyny Panek, Anny Czochary, Agaty Gołębiewskiej i Natalii Majchrzak.



Plakat Katarzyny Panek
https://agencja-informacyjna.com/kultura/13-kompas-mlodej-sztuki/

Konkurs Galerii Plakatu AMS pod hasłem „Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”

Konkurs, który już od prawie dwóch dekad podkreśla ważność tematów społecznych i kulturalnych, tym razem skupił się na pytaniu, jak łączyć życie wygodne z odpowiedzialnym. Prawie 900 zgłoszeń świadczy o ogromnym zainteresowaniu i zaangażowaniu środowiska artystycznego.

Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Grupie Żabka, podkreślił unikatowość podejścia artystów do tematu: – Cieszy mnie, że tak wiele artystek i artystów podjęło się wymagającego tematu w tegorocznej edycji konkursu i w tak unikatowy sposób zinterpretowało hasło „Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”. Prace poruszyły wiele istotnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem, odpowiedzialnością za otoczenie, czy zaangażowaniem społecznym. Do konkursu nadesłano prawie 900 zgłoszeń. Wybór prac, choć niełatwy, dowiódł tego, że artyści myślą kreatywnie i stosują różnorodne formy ekspresji. Tym samym debatę o temacie konkursu i samą wystawę organizatorzy przenoszą do największej galerii plakatu w kraju – do polskich miast – mówi Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Grupie Żabka.

Konkurs Galerii Plakatu AMS wyróżniał się również nowością formy – po raz pierwszy, oprócz klasycznej formy plakatu, uczestnicy mogli przedstawić także jego formę motion, czyli 10-sekundową animację.

Plakat: Anna Czochara

Zwycięzca: Sandra Rożycka

Zwycięzcą konkursu Galerii Plakatu AMS została Sandra Różycka, której praca, według Macieja Buszewicza, artysty grafika i profesora ASP w Warszawie, zasłużyła na uznanie ze względu na swoją oryginalność: – Zwycięska praca autorstwa Sandry Różyckiej to jeden z niewielu plakatów, który żyje bez typografii. Jest to ilustracja narysowana z niezwykłą swobodą, ze świadomością ważności elementów kompozycji oraz wszystkiego, co buduje przestrzeń miejską. To bardzo pozytywny, ciepły i radosny plakat – mówi Maciej Buszewicz artysta grafik, profesor ASP w Warszawie, przewodniczący jury.

Jury wyróżniło także pięć innych prac, autorstwa Rozalii Michalskiej, Magdaleny Wosik, Natalii Leśniak oraz Anny Czochary. Nagrody przyznała również Grupa Żabka, a partner wspierający konkurs, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, przyznał wyróżnienie Katarzynie Czapskiej oraz Julii Grochowalskiej, Julii Klinger, Karolinie Lubaszko i Borysowi Szembekowi.

Konkurs Galerii Plakatu AMS: jury

W skład jury 24. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS weszli:

  • Małgorzata Augustyniak, wiceprezeska AMS;
  • Maciej Buszewicz, artysta grafik, profesor ASP w Warszawie;
  • Marta Dermańska, z-ca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy;
  • Janusz Górski, artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku, kurator Galerii Plakatu AMS;
  • Tytus Klepacz, Creative Director & Partner Endless;
  • Nikodem Pręgowski, artysta grafik, nauczyciel akademicki, założyciel wydawnictwa Na przykład;
  • Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Grupie Żabka;
  • Filip Tofil, artysta grafik, Creative Director Syfon Studio, członek STGU.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał audytor EY Polska.

Plakat: A.Gołębiewska i N.Majchrzak
https://agencja-informacyjna.com/kultura/miedzynarodowy-dzien-wolontariusza/

Konkurs Galerii Plakatu AMS: partnerzy

Partnerem głównym edycji jest Grupa Żabka, wspierającym m.st. Warszawa, a merytorycznym – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Dodatkowym wsparciem dla projektu były Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz patroni medialni – Gazeta.pl, NowyMarketing.pl i Vogue.

Ten konkurs stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej Polski, łącząc sztukę z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną. Prezentuje, jak twórcy grafiki użytkowej mogą wpływać na społeczne dyskusje i świadomość. Prace zwycięzców i wyróżnionych zostaną zaprezentowane na nośnikach tradycyjnych i cyfrowych w polskich miastach od stycznia 2024 roku, dając szerszej publiczności możliwość zetknięcia się ze sztuką zaangażowaną.

Wystawa i prezentacja prac

Od stycznia 2024 roku prace zwycięzców i wyróżnionych będą prezentowane na nośnikach tradycyjnych i cyfrowych w polskich miastach, co stanowi doskonałą okazję do zobaczenia ich wpływu na przestrzeń miejską i publiczną debatę na temat odpowiedzialnego życia.

Znaczenie konkursu

Konkurs Galerii Plakatu AMS, z Grupą Żabka jako głównym partnerem, nie tylko wyłania i nagradza wyjątkowe talenty w dziedzinie grafiki i designu, ale także inspiruje do dyskusji na tematy społeczne i ekologiczne, pokazując, że sztuka może być medium do przekazywania ważnych przesłań.

Agencja Informacyjna, Kultura /AIN/ 10.12.2023