1963 metry pamięci

333 polskie miasta, europejskie stolice, a także Nowy Jork i Chicago to tylko niektóre z miejsc, gdzie 4 III 2018 odbędzie się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

“Nasza inicjatywa na trwałe wpisała się do kalendarza imprez edukacyjno-historycznych. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Przekroczyła już granice Polski i Europy.” – powiedziała na konferencji prasowej w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie Lilia Luboniewicz, Sekretarz Zarządu, fundacji Wolność i Demokracja, organizującej wydarzenie.

Twarzami biegu – rozgrywanego tradycyjnie na trasie liczącej 1.963 metry (nawiązanie do roku 1963, kiedy zginął ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak, ps. “Lalek”) tym razem zostali: płk Witold Pilecki, płk Szczepan Ścibior, ppłk Łukasz Ciepliński ps. “Grzmot”, mjr Hieronim Dekutowski ps. “Zapora”, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, por. Roman Groński ps. “Żbik”, ppor. Czesław Gałązka ps. “Bystry”, pchor. Dionizy Sosnowski ps. “Zbyszek”.

Koncepcją, która pomogła w wyborze, był klucz „zamordowani na Rakowieckiej – odnalezieni na Łączce”. Szczątki (poza Pileckim) odnalazła na Cmentarzu Powązkowskim (Wojskowym) w Warszawie ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka, poszukująca miejsc tajnego pochówku bohaterów zgładzonych w majestacie komunistycznego bezprawia.

“Pierwsza edycja biegu odbyła się nad Zalewem Zagrzyńskim i miała charakter surwiwalowy. Uczestniczyło w niej 50 osób. Rok później imprezę przeniesiono do warszawskiego Parku Paderewskiego. Wtedy pobiegło już 1.500 biegaczy! Od trzech lat bieg ma charakter ogólnopolski. Przed rokiem wzięło w nim udział ok. 60.000 uczestników z 281 miast.

Obecna edycja to 333 polskie miasta, dawne tereny polskie na kresach wschodnich, europejskie stolice, Nowy Jork, Chicago, Australia. 4 marca 2018 roku pobiegną też żołnierze wszystkich narodowości stacjonujący na misjach wojskowych w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie”

– mówiła na konf. pras. Barbara Konarska, rzecznik projektu “Tropem Wilczym”.

Stołeczny bieg odbędzie się w Cytadeli – miejscu historycznym dla dziejów naszej walki o wolność i suwerenność – bowiem tegoroczna edycja imprezy ma z powodu jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wyjątkowy charakter i została objęta patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

/TO-RT/ 21.02.2018

Related Post