Czerwony w Koneserze

Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko. Czerwień, to jeden z trzech kolorów podstawowych, najgorętsza z barw, która i najmocniej działa na odbiorcę oraz posiada bogatą symbolikę i wiele znaczeń. Teraz będzie to również temat przewodni grupowej wystawy w warszawskim Koneserze.

Czerwień jako jedyna barwa ma dwa rodzaje równoważnych konotacji – z jednej strony kojarzy się z pozytywnymi uczuciami: miłością, pasją, podnieceniem i namiętnością, czego powodów doszukuje się w naszej ewolucyjnej przeszłości – kolor ten w świecie zwierząt także często wskazuje na zainteresowanie seksualne i gotowość do kopulacji. Z drugiej strony oznacza niebezpieczeństwo i zagrożenie – krew i ogień. Jak dowiódł prof. Henk Aarts z Uniwersytetu w Utrechcie wspólnie z prof. Elliotem, wystarczy krótka ekspozycja na czerwony kolor, aby natychmiast poprawiła się szybkości reakcji i siła mięśni.

Czerwony jest kolorem o największej intensywności i największym oddziaływaniu na ludzki mózg, ma największą energię i dynamikę.

Dlatego jest symbolem rewolucji i walki, ale także kolorem najczęściej używanym kolorem wśród sportowych samochodów i motocykli. Jest także kojarzony z władzą, przez wieki czerwone szaty były symbolem królów i najwyższych kapłanów i w tym kontekście symbolizuje odwagę, oddanie i waleczność.

 

W ramach multidyscyplinarnej ekspozycji „Czerwony”, organizowanej w ramach projektu Power of Art, będzie można zobaczyć prace plejady artystów: Wit Bogusławski (rzeźba) Juliusz Erazm Bolek (grafika poetycka), Julita Delbar (fotografia), Edyta Dzierż (malarstwo), Sławomir Golonko (rzeźby świetlne), Magdalena Hajnosz ( malarstwo), Kuba Janyst (malarstwo), Anna Kossakowska (malarstwo), Krzysztof Rodak (malarstwo i rysunek), Joasia Świerczynska (malarstwo), Magdalena Mag Woźniak (malarstwo), Paweł Zakrzewski (malarstwo), Jolanta Betnerowicz (malarstwo) Agnieszka Kazała (batik), Marcin Kokoszko (instalacja i malarstwo), Marta Konieczny (malarstwo), Romuald Krzyżanowski (malarstwo), Bożena Kuzio-Bilska (malarstwo), Krystyna Małecka (malarstwo), Jola Michalak (malarstwo), Joanna Nasiłowska (asamblaż na linorycie), Marcina Painta (malarstwo), Agnieszka Pakuła (malarstwo), Magdalena Piwko-Chudzik (kolaż), Olga Prokop-Miśniakiewicz (malarstwo) i Monika Wójtowicz (malarstwo).

 

Wystawa „Czerwony” zostanie otwarta 6 lutego 2019 roku o godz.. 19.00 w Centrum Praskim Koneser (Plac Konesera 10 A) na warszawskiej Pradze.

Ekspozycje można zwiedzać do 16 lutego 2019 roku. Patronami projektu Power of Art w Koneserze są Agencja Informacyjna, Akademia Sztuki i Kultury Klubu Integracji Europejskiej, Art Imperium, Centrum Praskie Koneser, Klub Integracji Europejskiej, Przedsiębiorcy@eu, Wawa4Free i Związek Artystów Plastyków.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /BEJ/ 19.01.2019