Nowy album “Tamara Łempicka”

 

Tamara Łempicka namalowała obrazy, które osiągają obecnie rekordowe ceny na światowych aukcjach dzieł sztuki. O tej słynnej na całym świecie malarce wydawnictwo Bosz opublikowało album – „Tamara Łempicka„.

Malarka Tamara Łempicka to szczególna i ciekawa postać. Była niezwykle silną i dumną kobietą, królową art déco oraz ukochaną malarką gwiazd Hollywood. Tamara Łempicka to uznawana na świecie artystka, która miała świetne wyczucie polityczne, co pomagało jej w życiu prywatnym i zawodowym. Wiele ciekawych wątków z życiorysu malarki można poznać podczas debaty online,  zorganizowanej w Galerii Delfiny, poświęconej nowemu albumowi, „Tamara Łempicka”, które ukazało się dzięki staraniom Wydawnictwa Bosz.

https://youtu.be/8xxsJ066TuE

Tamara Łempicka nie traktowała sztuki, jako marginesu przyjemnościowego.” – Stwierdziła podczas spotkania Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, krytyk, kurator, krytyk sztuki, autorka książek z zakresu filozofii sztuki. „Uprawiała malarstwo jako narzędzie do realizowania życia.” – Dodała. – „Jej wielkość była krótka. 1925 – 1935 to lata jej największego potencjału. Malowała jednak przez całe życie.” – Przypomina Anna Potocka.

Okazuje się, że Tamara Łempicka miała duży dystans do siebie i swojej kariery. Prowadzący debatę dziennikarz, prezenter telewizyjny, satyryk i krytyk filmowy Michał Ogórek wyjaśnił: „Tamara Łempicka tworzyła sztukę wiedząc, że już nie jest popularna. Eksperymentowała wtedy ze stylami i robiła to tylko dla siebie, godząc sie z faktem, że czas jej świetności minął”.

Tamara Łempicka do końca życia była traktowana jak dama i celebrytka. Samodzielnie wykreowała własną osobowość. Znała się z arystokracją, włącznie z królowymi. Miała niezwykłe wyczucie czasu i ludzi. Zakładała, że będzie sławna i ciężką pracą to osiągnęła. Wiedziała czego chce, a do tego była Polką bez kompleksów. Nie chciała być Francuzką, mieszkając we Francji, ani Amerykanką będąc w Stanach Zjednoczonych. Nie była artystką uzależnioną od okoliczności. To ona dyktowała warunki. „Tamara Łempicka wyczuwała snobizm i kierowała się nim”. – Uważa  Michał Ogórek. – „Konsekwentnie malowała baronów i bankierów.” Swoją sztuką Tamara Łempicka  potrafiła zarobić na całkiem dostatnie życie.

Grafik – plakacista, profesor zwyczajny Lech Majewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie stwierdził, że Tamara Łempicka idealnie wpasowuje się w dzisiejsze zainteresowanie dekoracyjnością. A jej stylistyka plakatowa świetnie współgra z naszym odbiorem estetyki.

Co ciekawe, jak zauważyła Maria Anna Potocka: „Tamara Łempicka przedstawiała kobiety mocno wbite w rzeczywistość. Natomiast mężczyzna to na obrazach artystki przesuwany mebel pozbawiony energii.”

O tym dlaczego Wydawnictwo Bosz zdecydowało się wydać album, którego bohaterką jest Tamara Łempicka, opowiedział Bogdan Szymanik, założyciel Wydawnictwa Bosz: „Zawsze mieliśmy ambicje, by mieć w swoim portfolio najwybitniejszych artystów z Polski. Brakowało nam Tamary Łempickiej. Możemy powiedzieć, że jest to najsłynniejsza polska malarka. Bowiem jej dzieła osiągają rekordowe ceny podczas sprzedaży aukcyjnych.”

Ostatnio obraz Tamary Łempickiej ‘L’Éclat’ sprzedany został za kwotę aż 3,4 milionów dolarów czyli blisko 13,5 milionów złotych. Odbyło się to podczas aukcji prowadzonej przez jeden z najsłynniejszych domów aukcyjnych Sotheby’s . Tamara Łempicka jest obecnie najdroższą polską malarką i marką, która promuje Polskę.

Tamara (Maria) Łempicka urodziła się w 1898 roku w Warszawie, choć niektóre źródła podają, że w Sant Petersburgu lub Moskwie. Po wyjściu za mąż wyjechała do Paryża. Żyła w biedzie i aby temu zaradzić zajęła się malarstwem. Przelotnie uczyła się w Académie de la Grande Chaumière i w Académie Ranson. W tym czasie mentorem artystki był Maurice Denis, od którego przejęła uwielbienie do estetyki i epatowania dekoracyjnością dzieł.

Pierwsza wystawa Tamary Łempickiej odbyła się w 1922 roku w Paryżu. Jej prace zachwyciły natychmiast wyższe sfery. Tamara Łempicka stała się modna i popularna wśród elit. Obrazy Tamary Łempickiej podziwiać można w wielu zbiorach zagranicznych i polskich, między innymi w Muzeum École de Paris Villa le Fleur w Konstancinie Jeziornej. Jej artystycznym guru był także Andre Lhote, który zakrzewił w niej styl kubistyczny.

Tamara Łempicka ze swoim drugim mężem baronem Roulem Kuffnerem, wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam zyskała sławę wśród hollywoodzkich gwiazd. Po wojnie sława Tamary Łempickiej nieco ucichła, by ponownie rozkwitnąć w latach siedemdziesiątych XX w. Malarka zmarła w 1980 roku w Cuernavaca w⠀Meksyku.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura, /SYL/ 20.11.2020