Tomasz Chada bohaterem filmu

 

Tomasz Chada był uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków polskiego hip-hou. Przedwczesna śmierć przecięta zapowiadającą się karierę. Teraz o raperze powstaje film.

Chada czyli Tomasz Chada to polski raper i autor tekstów. Przedstawiciel warszawskiej sceny hip-hopowej. Reprezentował nurt ulicznego rapu, początkowo będąc związanym z grupą muzyczną Molesta Ewenement. Pierwszy utwór „W-WA miasto stołeczne” nagrał w 1995 roku. Teksty Chady odnoszą się do miejskich subkultur i konfliktów z prawem. W swoich utworach raper odwołuje się do swojego życia, co nadaje piosenkom bardzo wiarygodny i autentyczny charakter. Jego twórczość charakteryzuje m.in. agresja, bezkompromisowość i gorycz.

Słowa z piosenki Chady „Operacja prawda”: „jestem z Grochowa ta dzielnica dobrze chowa Tu na Legie Warszawę nie usłyszysz złego słowa” stały się nieoficjalnym hymnem praskich kibiców Legii.

Wciągu 23 lat aktywnej działalności muzycznej Chada stał się gwiazdą muzyczną, a nawet autorytetem polskiego rapu.

Raper współpracował z takimi wykonawcami jak: Pih, Pyskaty, Ero, Peja, Fu, Ten Typ Mes czy członkami grupy Płomień 81. Był w związku nieformalnym z raperką Gabrielą „Gabi” Gawryszewską, członkinią kolektywu Ciemna Strefa.

Sasha Kowalewski i Piotr Witkowski, fot. Tomasz Ozdoba - Global Studio
Sasha Kowalewski i Piotr Witkowski, fot. Tomasz Ozdoba – Global Studio

 

Pierwszą płytę „Proceder” Chada wydał w 2009 roku. Przed jej premierą, sąd odwiesił ciążący na raperze wyrok 22 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wkrótce potem raper został osadzony w zakładzie karnym. W czerwcu 2012 Chada ponownie trafił do więzienia, tym razem na 3 lata za napaść i pobicie. Potem został jeszcze skazany za „kradzież oraz posłużenie się dokumentem innej osoby”. W grudniu 2013 nie wrócił z przepustki do zakładu karnego, w związku tym sąd wydał list gończy za muzykiem w celu doprowadzenia do miejsca odbywania kary. Ponownie został zatrzymany pod zarzutem kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu i zniszczenia mienia. Z więzienia wyszedł w 2017 roku.

Najbardziej zagadkowe w życiu Chady są okoliczności jego śmierci. 14 marca 2018 roku muzyk wyskoczył z okna, na trzecim piętrze budynku i z urazem kręgosłupa został przewieziony na oddział ortopedyczny szpitala w Mysłowicach.

Cztery dni później, „ze względu na agresywne zachowywanie się”, raper został przewieziony do szpitala psychiatrycznego w Rybniku, w którym zmarł na izbie przyjęć w trakcie badań. Fani muzyka dopatrują się podobieństw między śmiercią Chady i Magika znanego z zespołów Kaliber 44 i Paktofonika.

 

Na planie filmu 'Proceder', fot. Tomasz Ozdoba - Global Studio
Na planie filmu ‘Proceder’, fot. Tomasz Ozdoba – Global Studio

Teraz Global Studio przygotowuje film „Proceder”, nawiązanie do tytulu pierwszej płytu Chady i spodziewa się, że obraz jest jednym z najbardziej oczekiwanych filmów 2019 roku.

Scenariusz jest oparty na wątkach z biografii rapera. Film reżyseruje Michał Węgrzyn („Wściekłość”, nagrody na festiwalach w Europie i Azji). W głównej roli wystąpi Piotr Witkowski („Dywizjon 303. Historia prawdziwa”). W filmie wystąpi również Małgorzata Kożuchowska w roli szefowej gangu Łysej. Na ekranie pojawią się też autentyczne postaci ze świata hip-hopu, m. in. Kali. Operatorem filmu jest brat reżysera Wojciech Węgrzyn, realizator raperskich teledysków.

Piotr Witkowski i bracia Węgrzynowie, fot. Tomasz Ozdoba - Global Studio
Piotr Witkowski i bracia Węgrzynowie, fot. Tomasz Ozdoba – Global Studio

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /JUZ/ 23.11.2018

Ilustracja: Małgorzata Kożuchowska na planie filmu ‘Proceder’,  fot. Tomasz Ozdoba – Global Studio