Prof. Tadeusz Cegielski online

Prof. Tadeusz Cegielski jest autorem kryminalnej trylogii, na którą składają się książki „Morderstwo w alei Róż”, „Tajemnica pułkownika Kowadły” i „Nowy, lepszy morderca”. Wszystkie powieści ukazały się staraniem Wydawnictwa WAB. Bohaterem wszystkich książek jest Ryszard Wirski, prawnik i specjalista w dziedzinie procedur śledczych. Policyjne doświadczenie zdobywał on na ulicach i w salonach międzywojennej Warszawy. Po trudnym okresie okupacji w granatowej policji i upadku Powstania Warszawskiego, po trzech latach spędzonych w areszcie „wydobywczym” na Rakowieckiej, Wirski, jako jeden z nielicznych ocalałych oficerów policji, próbuje odnaleźć się w realiach Polskiej Republiki Ludowej, zasilając szeregi Milicji Obywatelskiej. Jest zdegradowany. Jednak pasja jaką wykazuje w pracy sprawia, że z czasem zostaje dopuszczony do bardziej zagmatwanych spraw kryminalnych.

W czasie prowadzonego dochodzenia Ryszard Wirski zderza się jednak ze światem, w którym prawo przestaje być prawem, a wypróbowane metody śledcze mają względny charakter. Sprawiedliwość nabiera nieznanego wcześniej znaczenia. To zwierzchnicy oficera podejmują decyzję o tym, co jest prawdą, a co fałszem, co jest dobre, a co złe. Efektem pracy śledczego winno być ujawnienie „nowego, lepszego mordercy”, a więc sprawcy użytecznego z punktu widzenia ubecko-partyjnych decydentów.

Już w poniedziałek 15 czerwca 2020 r., o godz. 18.00, rozpocznie się spotkanie prof. Tadeuszem Cegielskim, w ramach cyklu „e-Spotkania z książką”, organizowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo z warszawskiej Galerii Delfiny. Rozmowę poprowadzi Tomasz Zapert, redaktor i publicysta tygodnika „Do Rzeczy”. Link do wydarzenie jest już dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=DuPPRb6jkxY

Tematem rozmowy z prof. Tadeuszem Cegielskim będzie zarówno napisana trylogia, jak również przygotowywana przez pisarza nowa powieść kryminalna „Nafta”. Jej akcja rozgrywa się w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Będzie to historia o pierwszej sprawie kryminalnej Ryszarda Wirskiego. W czasie „e-Spotkania z książka” planowane jest także poruszenie wątku trzeciej edycji konkursu literackiego „Złoty Pocisk” na najlepszy polski (i polskojęzyczny) utwór o tematyce sensacyjno-kryminalnej, którego to konkursu Tadeusz Cegielski jest jurorem.

Prof. Tadeusz Cegielski jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy na temat masonerii. W latach 2000-2003 wielki mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski, obecnie wielki mistrz honorowy WLNP oraz wielki namiestnik (zastępca) wielkiego komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Redaktor naczelny kwartalnika „Ars Regia”, poświęconego wolnomularstwu. Zainteresowania badawcze: historia nowożytna, historia idei, historia kultury. Autor m. in.: „Rozbiory Polski: 1772-1793-1795” (współautor: 1990) i podręczników szkolnych do historii (od starożytności po czasy współczesne) oraz „ORDO EX CHAO wolnomularstwo i światopoglądowe kryzysy XVII i XVIII wiek” i „Sekrety masonów. Pierwszy stopień wtajemniczenia”. Jako Pisarz znany jest dzięki powieściom: „Morderstwo w alei Róż”, „Tajemnica pułkownika Kowadły” i „Nowy, lepszy morderca”, „Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności” i „Głowa. Opowieść nocy zimowej”.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 15.06.2020