Odkrywanie polskiej muzyki dla nas i dla świata

86 młodych muzyków z trzech kontynentów w dniach 11-18 września 2021 r. stanęło do konkursu w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Walczyli o łączną pulę nagród 80.000 euro w dwóch kategoriach: pianistycznej i zespołów kameralnych.

To już była II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Pierwszą przeprowadzono 2 lata temu. Uczestnicy musieli przygotować własne recitale 30-40 minutowe, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów. Rzecz w tym, że w większości dzieła tych twórców nie są dziś wykonywane, nierzadko nawet nazwiska kompozytorów uległy zapomnieniu, bo nikt się nimi nie interesował, ani muzycy wykonawcy, ani instytucje typu filharmonie czy agencje artystyczne.

Nazwiska takie jak Henryk Pachulski, Moritz Moszkowski, Józef Nowakowski, Aleksander Zarzyckie, Antoni Stolpe i wielu innych nie są znane nawet niektórym specjalistom. Utarło się, że na koncertach gra się muzykę klasyków, dobrze znaną i lubianą przez melomanów.

Pomysł Konkursu Muzyki Polskiej powstały w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca miał wypełnić tę lukę w naszej wiedzy i wprowadzić do programów koncertowych pozycje nie znane, zapomniane, a bardzo piękne, ciekawe i wartościowe.

„Czujemy się jak wielcy odkrywcy tego co przed nami ukryła historia. To pasjonujące i niezwykle przeżycie.” – Powiedział Jarosław Drzewiecki – przewodniczący jury pianistycznego II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki wyłonił po trzech laureatów głównych nagród w kategorii pianistów i zespołów kameralnych.

To są wybitni muzycy, ale dodatkowo ważnym ich atutem jest to, że obecnie posiadają w swym repertuarze kilka lub kilkanaście pozycji muzyki polskiej, która dotąd była mało , lub zupełnie nie znana. To ma ogromne znaczenie dla naszej rodzimej kultury.

Carter Johnson, młody i utalentowany kanadyjski pianista wygrał II Międzynarodowy Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii pianistycznej, zaś w kategorii zespołów kameralnych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.

Laureaci II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki są artystami posiadającymi solidną wiedzę o polskiej tej zapomnianej muzyce i potrafią ją wykonywać.

Są oni także naturalnymi propagatorami twórczości, o którą dotąd nikt się nie upominał. Dość wspomnieć, że zwycięzca Konkursu w kategorii pianistów Carter Johnson jest Amerykaninem reprezentującym Stany Zjednoczone Ameryki i Kanadę, będzie więc mógł promować wyuczone kompozycje wszędzie na świecie, gdzie zostanie zaproszony. Na razie jednak laureaci odbędą liczne wizyty w polskich filharmoniach prezentując konkursowy repertuar, co dla wielu słuchaczy też będzie odkryciem i muzyczną ciekawostką.

Agencja Informacyjna, Kultura /Bronisław Tumiłowicz/ 23.09.2021

Na zdjęciu Carter Johnson