Nowa książka Grzegorza Mani „Muzyka w prawie autorskim”

21 maja ukaże się wyjątkowa publikacja „Muzyka w prawie autorskim”,  której autorem jest dr hab. Grzegorz Mania. Książka jest połączeniem ciekawego, eseistycznego języka z fachową,  prawniczą wiedzą.

Książka Grzegorza Mani jest pierwszą od lat tak kompleksową i obszerną analizą relacji prawa autorskiego i muzyki. To nie tylko podręcznik dla prawników, ale także doskonały poradnik dla kompozytorów, wykonawców oraz wszystkich osób zajmujących się muzyką i jej rozpowszechnianiem.

Połączenie prawa i muzyki można określić mianem „małżeństwa z rozsądku”. Nie jest ani dobrze dobrane ani szczęśliwe. Uwydatnia się to szczególnie dzisiaj, kiedy muzyka ma za sobą istotny przewrót w postaci technologii nagraniowej. To jednak nie przeszkadza prawu autorskiemu traktować muzyki tak samo jak w XIX wieku. Taki pogląd prawa na muzykę spowodował, że autor w swojej książce rozpoczyna od analizy fenomenu muzyki oraz sposobu jej rozumienia przez prawo autorskie. Następnie omawia problemy ochrony mikrocałości muzycznych, plagiatu oraz analizuje przypadki szeroko rozumianych zapożyczeń muzycznych.

W swojej książce Grzegorz Mania w przystępny sposób przedstawia zawiłe paragrafy wyciągnięte z kodeksów. Klarowne podsumowania i rozbudowane wątki praktycznie nadają książce uniwersalny charakter, by mogła służyć nie tylko prawnikom, ale i wszystkim osobom zajmującym się muzyką.

Książka ukaże się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które jest instytucją kultury od 75 lat. Wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju.

Grzegorz Mania – ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Krakowie, równocześnie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia prawnicze. Ukończył również z wyróżnieniem studia pianistyczne w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Martina Rosco’e, prof. Charles’a Owen’a oraz prof. Caroline Palmer. W 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskał tytuł doktora nauk prawnych za pracę poświęconą muzyce w prawie autorskim, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Barty. Praca otrzymała wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 15. edycji konkursu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (UP RP) na pracę naukową z zakresu własności intelektualnej.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 18.05.2020

Related Post