„LP 40” Lady Pank

 

Mimo 40 lat na scenie, Zespół Lady Pank nie zwalnia. 12 marca 2021 roku ukaże się ich 31 płyta zatytułowana „LP 40”. Dzień później na scenie Klubu Stodoła w Warszawie Lady Pank zagra jedyny koncert promujący ten krążek. W trakcie wydarzenia wybrzmią zarówno nowe utwory z „LP 40” jak i największe hity zespołu. Koncert odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.

Grupa Lady Pank powstała w 1981 roku we Wrocławiu z inicjatywy gitarzysty, kompozytora i autora tekstów Jana Borysewicza (dawniej zespół „Budka Suflera”) oraz autora tekstów i producenta Andrzeja Mogielnickiego. Rok później do zespołu dołączył Janusz Panasewicz, który do dziś pełni w nim rolę wokalisty. Pierwszym utworem jaki powstał spod ręki Borysewicza była piosenka „Mała Lady Punk”, która zainspirowała twórców przy tworzeniu nazwy zespołu: „Wymyślanie nazwy poprzedzone było burzą mózgów. I to chyba Andrzej Mogielnicki, wpadł na pomysł, że będzie się to fajnie skandowało, jak nas będą wywoływać na bis. „Lej-di-Pank!”. Jak „Ro-ling Stones!” – wspominał po latach Janusz Panasewicz.

Pierwszy album grupy zatytułowany „Lady Pank” powstał w 1983 roku. To właśnie z tego albumu pochodzi utwór „Mniej niż zero”, który nie spodobał się Departamentowi II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: ”Służba Bezpieczeństwa chciała spowodować „metodami operacyjnymi” spadek z listy przebojów piosenki Lady Pank „Mniej niż zero”, gdyż uważała – co było kompletną bzdurą – że opowiada o Grzegorzu Przemyku. Utwór oczywiście w końcu spadł, ale w sposób na naturalny, jak wszystkie inne piosenki” – wspominał Marek Niedźwiecki – dziennikarz muzyczny.

https://youtu.be/fSZgfymh4QA

Mimo perturbacji ze służbami krążek odniósł niebywały sukces jak na tamte czasy sprzedając się w nakładzie ponad 1.000.000. egzemplarzy. Legendą obrósł pobyt grupy Lady Pank w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zauważeni i zachęceni przez amerykańskich menagerów, w 1985 roku wydali oni płytę „Drop Everything”. Lady Pank otrzymało również propozycję grania koncertów jako suport (ang. wsparcie) przed początkującą wówczas Madonną. Menager zespołu nie zgodził się na to rozwiązanie i wkrótce muzycy wrócili do Polski.

Po powrocie Lady Pank wydał kolejne dwa albumy „LP 3” oraz „O dwóch takich co ukradli księżyc”, który stanowił ścieżkę dźwiękową do filmu rysunkowego dla dzieci: „Tu można powiedzieć o pewnego rodzaju ironii, kiedy zespół rockowy znany ze swojej kontrowersyjności nagrywa piosenki do filmu dla dzieci. Jednak Lady Pank był zespołem, który już wówczas łączył dwa pokolenia – rodziców i dzieci” – czytamy na stronie zespołu. W latach 1987–1992 Lady Pank przeszło kilka większych kryzysów w trakcie których dochodziło do zmian w składzie i zawieszania działalności. Jednak nawet to nie zatrzymało weny twórczej zespołu, który wydawał kolejne single i albumy.

Dzisiaj legendarna grupa na swoim koncie ma 30 krążków w tym m.in: „Tacy Sami” (1989), „NaNa”(1994), „W transie” (1997 r.), „Nasza reputacja” (2000 r.),”Strach się bać” (2007 rok),”Maraton” (2011), „Lady Pank Symfonicznie” (2012), „Miłość i władza (2016) czy powstały w 2018 roku krążek „LP1” na który zaproszono znanych polskich artystów.

W piątek 12 marca 2021 roku dołączy do nich kolejny zatytułowany „LP 40”, na którym znajdzie się 12 utworów. Nazwa płyty nie jest przypadkowa bowiem w tym roku zespół obchodzi 40-lecie działalności. Singlem zapowiadającym krążek „LP 40” był utwór „Ameryka”, opublikowany w listopadzie 2020 roku. Na stronie zespołu możemy przeczytać, że: „Tytułowa Ameryka, jest symbolem płonącej demokracji i ogólnego kryzysu jaki opanowuje wiele zakątków świata”. 7 stycznia 2021 roku odbyła się premiera kolejnego singla z krążka „LP 40” pt: „Pokolenia”. 19 lutego 2021 roku ma odbyć się premiera trzeciego singla oraz teledysku pt. „Drzewa”.

13 marca 2021 roku, w warszawskim Klubie Stodoła odbędzie się jedyny i niepowtarzalny koncert promujący to wydawnictwo. Prócz piosenek z krążka „LP 40” fani będą mogli usłyszeć również największe hity legendarnej grupy, wśród których warto przypomnieć choćby takie jak: „Kryzysowa narzeczona”, „Tacy sami”, „Marchewkowe Pole” czy „Mała Lady Punk”, które od 40 lat cieszą uszy słuchaczy. Jak zapowiada organizator ze względu na rygor sanitarny liczba miejsc  siedzących będzie ograniczona.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura, /WAC/ 18.02.2021