Kuba Sienkiewicz – lekarz artysta

 

Gitarzysta, piosenkarz, kompozytor, lekarz. Utalentowany muzyk, który nie zrobił kariery „Na krzywy ryj”. Stworzył wiele wspaniałych utworów i chociaż czasem śpiewał „Nie jestem sobą”, to śmiało może stwierdzić „Ja mam szczęście”. Gdy wychodzi na scenę, porywa tłumy i nikt go nie pyta „Co ty tutaj robisz”. Jego piosenki są wciąż aktualne i zachwycają się nimi kolejne pokolenia. 24 listopada Kuba Sienkiewicz kończy 60 lat.

 

 

Jakub Wojciech Sienkiewicz urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie, a dzieciństwo spędził w Gdańsku. Jego matka była psychiatrą i mały Kuba często towarzyszył jej na dyżurach i niejednokrotnie nocował w szpitalu. W 1975 roku rodzina Sienkiewiczów przeniosła się do Warszawy. Zamieszkali na warszawskim Żoliborzu. Chłopak uczęszczał do liceum Joachima Lelewela, a następnie rozpoczął naukę na Warszawskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1986 roku. Uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii.

 

 

Kuba Sienkiewicz swój talent do muzyki odkrył na długo przed tym, jak postanowił zostać neurologiem. Pierwszy zespół założył w 1977 roku wraz z licealnym kolegą, Piotrem Łojkiem. Zespół początkowo nosił nazwę  Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych, jednak w latach 80-tych zmieniono ją na Zuch Kozioł. W okresie trwania zespołu Sienkiewicz występował także gościnnie jako gitarzysta w zespole Niepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Kolejnym przystankiem w muzycznej karierze Kuby Sienkiewicza był założony w 1987 roku zespół Miasto, który współtworzył m.in. z Piotrem Łojkiem i Krzysztofem Bieniem.

 

 

 W 1990 roku ostatecznie muzyk związał się z zespołem Elektryczne Gitary, z którym nagrywa i koncertuje od ponad 30 lat. Pierwszą płytą wydaną przez zespół była „Wielka radość”. Przyniosła ona zespołowi duży rozgłos i rzesze wiernych fanów. Dotychczas zespół wydał ponad 10 albumów i stworzył ścieżkę dźwiękową do trzech filmów: obu części Kilera oraz do Kariery Nikosia Dyzmy. Kuba Sienkiewicz napisał także muzykę do kilku seriali i filmów. W 1998 roku powstał film „A T co?”, w którym piosenki zespołu zostały  zilustrowane obrazami ówczesnej Polski. Kuba Sienkiewicz wystąpił również gościnnie jako aktor w dwóch polskich produkcjach: „Poranek kojota” i „Chłopaki nie płaczą”. Co ciekawe w obu tych filmach wcielił się w lekarza.

 

 

W 1994 roku Kuba Sienkiewicz  wydał książkę “Jestem z drowy”. W publikacji znalazły się teksty piosenek Elektrycznych Gitar, komentarze oraz wywiady z autorem na temat muzyki. W 2004 roku wydał kolejną książkę „Jakub Sienkiewicz – piosenki”. Od 2002 roku przez cztery lata pełnił funkcję wiceprezesa Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie. Artysta pisuje także felietony dla miesięczników takich jak “Charaktery”, “Sukces”, “Muza” oraz dla kwartalnika “Primum homo”. W 2013 roku odznaczono go Brązowym Medalem “Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”. Kuba Sienkiewicz jest też członkiem Movement Disorder Society oraz przewodniczącym rady Polskiej Fundacji Muzycznej.

 

 

 Pomimo sukcesu jaki odniósł na scenie, Kuba Sienkiewicz nie zrezygnował ze swojej drugiej pasji- medycyny. Po ukończeniu Akademii Medycznej w 1986 roku rozpoczął pracę w klinice Akademii Medycznej przy ul. Banacha w Warszawie. W 1995 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. „Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinson”. Dwa lata później opuścił klinikę na rzecz własnej praktyki lekarskiej. Przyjmował pacjentów w gabinecie szkolnym i jeździł na wizyty do pacjentów w zaawansowanym stopniu choroby Parkinsona. Jest także autorem książki “Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona”.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / NOW/ 23.11.2021

Foto: Autorstwa Silar – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42912487