Honorowe Perły Polish Market

Perły Polskiej Gospodarki” to ranking najlepszych przedsiębiorstw prowadzony przez anglojęzyczny magazyn ekonomiczny „Polish Market”. Jest jednym z najstarszych i najbardziej miarodajnych badań polskich organizacji. Ogłaszanie co roku w grudniu wyników jest uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce. Gala przyciąga uwagę biznesmenów, artystów, naukowców, sportowców, polityków, mediów i oczywiście publiczności.

 

Oprócz „Pereł Polskiej Gospodarki” wręczania najlepszym przedsiębiorstwom przyznawane są także bardzo prestiżowe Perły Honorowe. Przyznawane są one wybitnym osobistościom i instytucjom, które można nazwać ambasadorami najwyższych polskich wartości. 10 grudnia 2019 roku, w trakcie XVII edycji rankingu, w Zamku Królewskim w Warszawie, wyróżniono nagrodami wybitnych przedstawicieli m. in. nauki, kultury.

 

W kategorii Kultura Perłę Honorową otrzymała Pani Maria Wollenberg-Kluza – malarka, prekursorka współczesnego nurtu malarstwa refleksyjnego, która w roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Jej obrazy reprezentują malarstwo refleksyjne, przenikane innymi formami wyrazu artystycznego, tj. muzyka, poezja, filozofia, teatr, taniec. Prace malarki wielokrotnie stawały się inspiracją dla innych artystów. Na podstawie jej utworów powstały liczne utwory poetyckie. Jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień. Druga Perła Honorowa w tej kategorii otrzymał Pan Krzesimir Dębski kompozytor, m. in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu „Jazz Forum” dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86). Krzesimir Dębski nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Drugim muzykiem wyróżnionym jest Pan Janusz Strobel, gitarzysta i kompozytor, autor wielu piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Działalność kompozytorska Janusza Strobla poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru czy piosenkami do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, obejmuje głównie tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Honorową Perłę w kategorii kultura wręczono także Panu Emilianowi Kamińskiemu, twórcy prywatnego teatru dramatycznego „Kamienica” w Warszawie. Ta placówka kulturalna wrosła już w artystyczne Zycie miasta i w tym roku obchodzi już 10 lat działalności.

 

W kategorii Nauka Honorową Perłę odebrał Pan prof. dr hab. inż. Wiesław Nowiński naukowiec-innowator, przedsiębiorca, pionier i wizjoner, twórca znanych na całym świecie atlasów mózgu. Osiągnął najwyższy polski rezultat w historii w najbardziej prestiżowym konkursie wynalazczym na świecie będąc w trójce laureatów w kategorii „Całokształt twórczości” Europejskiego Wynalazcy Roku 2014 organizowanym przez Europejski Urząd Patentowy. Druga Honorowa Perła w tej kategorii przypadła Panu dr Stanisławowi Pietruszko, który jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, a przez znawców tematu nazywany jest „guru” fotowoltaiki w Polsce. Stowarzyszenie promuje szerokie wykorzystanie fotowoltaiki starając się wprowadzić ją do głównego nurtu badań, gospodarki i codziennego życia w Polsce. Zabiega o zwiększenie udziału fotowoltaiki w bilansie energetycznym Polski oraz o poprawę stanu środowiska naturalnego.

 

Za krzewienie wartości społecznych uhonorowano Pani Anna Kolisz z firmy Ankol. Organizacją jest laureatem krajowych i międzynarodowych nagród w dziedzinie Zarządzania Zasobami Ludzkimi, nagrodzona za świadomość i realizację idei społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) wobec pracowników. Szczególnie warte podkreślenia są działania firmy w zakresie ochrony środowiska. Anna Kolisz jako ambasadorka przedsiębiorczości kobiet bardzo mocno angażuje się w aktywizację zawodową kobiet. Druga Perła Honorowa w tej kategorii przypadła firmie Novomatic Technologies Poland, reprezentowanej przez Pana Rafała Hędrzaka – Prezes Zarządu. Perła została przyznana za realizację motta firmy „Odpowiedzialne wygrywanie” stosowanie go w strategii biznesowej poprzez między innymi minimalizowanie emisji CO2. Novomatic wspiera także działania podejmowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w jej dążeniu do realizacji programu celów zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym naciskiem na: Ludzi, Planetę, Dobrobyt, Pokój i Partnerstwo. Trzecia nagrodę w tej kategorii otrzymała Pani Iwona Thomas założycielka The British School. Szkoła została założona w 1992. The British School współpracuje z 35 uczniami pragnącymi realizować program nauczania języka angielskiego. Obecnie szkoła kształci ponad 1.000 uczniów ze społeczności międzynarodowej i jest uznawaną za jedną z najlepszych i najbardziej przyjaznych uczniom szkół w Polsce.

 

W kategorii sport  nagrodę wręczono Panu Maciejowi Lepiato – paraolimpijczykowi, lekkoatlecie uprawiającemu skok wzwyż. Jest on złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich i mistrzem świata. Jako pierwszy niepełnosprawny lekkoatleta w historii PZLA, zdobył medal mistrzostw Polski w konkurencji z pełnosprawnymi zawodnikami. W kategorii Krzewienie Wartości Patriotycznych – Perłę przyznano Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”, reprezentowanej przez prezesa zarządu Pana Grzegorza Wydrowskiego. Organizacja otrzymała nagrodę za kontynuację idei „Siła i Honor” jednostki sił specjalnych GROM. Celem Fundacji jest niesienie pomocy poszkodowanym na służbie żołnierzom, funkcjonariuszom mundurowym oraz pracownikom cywilnym pełniącym zaszczytną służbę na rzecz Ojczyzny. Organizacja otacza szczególną opieką dzieci żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy pełniąc służbę dla Polski utracili swoje życie lub zdrowie. Drugie wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Żołnierz Armii Krajowej Pan Ryszard Witkowski, pseudonim Orliński odznaczony Krzyżem Komandorskim i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jest to polski pilot doświadczalny, który z narażeniem życia osłaniał zrzuty Cichociemnych, prowadząc działania naprowadzania na placówce “Solnica”. Całe swoje życie stał na straży ideałów Armii Krajowej patriotyzmu, honoru i umiłowania niepodległości Jako pilot śmigłowcowy był światowym autorytetem uhonorowanym wieloma nagrodami.

 

Patronat honorowy nad XVII Galą Perły Polskiej Gospodarki objęli: Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, Minister Rozwoju – Jadwiga Emilewicz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

 

Mecenasami XVII Gali Perły Polskiej Gospodarki są: KGHM Polska Miedź, Novomatic Technologies Poland i BSH – Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Mecenasem strategicznym jest Synthos.

 

Partnerami XVII Galą Perły Polskiej Gospodarki: Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Fundacja Zamek Szymbark, Zamek Królewski w Warszawie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów, Produktów Ekologicznych – „Polska Ekologia”, Kręgliccy Restauracje i Catering, Tom Caffe, Zakłady Graficzne Taurus, Piwnice Półtorak Wine & Spirits, Fabryka Cukierków Pszczółka, Diler Audi Krotoski Warszawa. Partnerami technologiczni Gali są: Group AV i Wizja Multimedia.

 

Patroni Medialni XVII Galą Perły Polskiej Gospodarki: TVP Info, Radio dla Ciebie, Portal wnp.pl, Agencja Informacyjna, Instytut Biznesu i Capital 24 tv.

Przeczytaj także:

Wielki finał rankingu Perły Polskiej Gospodarki

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /DEC/ 11.12.2019