151 lat od śmierci autora „Opowieści Wiglijnej”

Charles Dickens był angielskim powieściopisarzem epoki wiktoriańskiej. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX wieku w Anglii. W roku 2021 przypada 150 rocznica śmierci wybitnego autora.

Charles Dickens, a właściwie Charles Jones Huffam Dickens, urodził się 7 lutego 1812 roku w Landport koło Portsmouth. Był angielskim pisarzem epoki wiktoriańskiej i jednym z najpopularniejszych powieściopisarzy w historii literatury.  Jego życiorys ściśle związany jest z XIX-wiecznym Londynem, który niejednokrotnie stawał się tłem fabuły jego powieści.

Był synem urzędnika admiralicji, który został uwięziony w 1824 roku. Aresztowanie ojca za długi zmusiło młodego Dickensa do podjęcia pracy zarobkowej, najpierw w fabryce pasty do butów, później jako urzędnik sądowy. Te doświadczenia oraz obserwacje rozwinęły w młodym pisarzu wrażliwość na niesprawiedliwość i krzywdę społeczną, która znalazła odzwierciedlenie w jego powieściach. Łączył realizm ze swego rodzaju liryzmem, często portretował życie ubogich, bezduszność urzędników oraz instytucji publicznych wobec cierpienia. W latach 30-tych podjął pracę dziennikarską pisząc głównie o zagadnieniach politycznych.

W 1836 roku zadebiutował powieścią „Klub Pickwicka”.To przyniosło mu dużą popularność w kręgach czytelniczych. Następnie pojawiły się jego kolejne ważne dzieła, między innymi „Oliver Twist”,  „David Copperfield”, gdzie wykorzystał wiele epizodów z własnej biografii oraz „Wielkie nadzieje”.

Bohaterami powieści Charlesa Dickensa są często dziwacy oraz ekscentrycy. Są to postacie karykaturalno- groteskowe. Dickens jest także autorem nowel, z których najsławniejszą jest „Opowieść wigilijna„. To właśnie ta opowieść wpisała się na stałe w tradycję bożonarodzeniową i do dziś stanowi pewnego rodzaju symbol Świąt.

w 1969 roku, podczas podróży z odczytami po Anglii, Szkocji i Irlandii, Dickens doznał pierwszego udaru. Rok później, 8 czerwca 1870 roku pisarz doznał drugiego udaru w swoim domu w  Gads Hill Place,po całodziennej pracy nad powieścią „Tajemnica Edwina Drooda”. Nie odzyskał przytomność i zmarł 9 czerwca 1870 roku. Do niedawna podobizna Dickensa widniała na banknotach dziesięciofuntowych.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 22.06.2020

 


 

By Charles Dickens, Photographer: Heritage Auctions, Inc. Dallas, Texas – http://historical.ha.com/common/view_item.php?Sale_No=683&Lot_No=57424&type=&ic=, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4581655

Foto By Simon Burchell – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11393051