Fot. Jakub Szymczyk KPRP

Życzenia urodzinowe dla najstarszego Powstańca Warszawskiego

 

15 lutego 2021 r. pułkownik Kazimierz Klimczak ps. „Szron” będzie świętował 107. urodziny. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do nagrywania filmów z życzeniami, które zostaną przekazane Pułkownikowi w ramach urodzinowego prezentu.

Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca do włączenia się w akcję. Należy nagrać film z życzeniami i wysłać mailowo lub WeTransferem na adres mailowy facebook@1944.pl. Na nagrania placówka czeka do 11.02.2021 roku do godziny 23:59. Pracownicy Muzeum zmontują wszystkie życzenia w film, który przekażą pułkownikowi Klimczakowi w ramach prezentu urodzinowego. Placówka zachęca także, by udostępniać nagrania w mediach społecznościowych.

 

Muzeum Wojska Polskiego | Spotkanie z płk. Kazimierzem Klimczakiem, najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, tuż przed jego 106. urodzinami. Fot. Jakub Szymczuk – Kanceleria Prezydenta RP.

W roku 2020 z okazji zbliżających się 106. urodzin płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron) Prezydent Andrzej Duda wziął udział w urodzinowej uroczystości zorganizowanej dla solenizanta przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Muzeum Wojska Polskiego.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda odznaczył płk. Klimczaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W swoim przemówieniu Prezydent RP dziękował pułkownikowi za jego wkład w niepodległość Polski:

– Jest Pan Pułkownik wspaniałym wzorem patrioty, jest Pan Pułkownik wspaniałym wzorem żołnierza, jest Pan Pułkownik wspaniałym wzorem człowieka, ojca rodziny, tego wszystkiego, co pozwala powiedzieć na jesieni życia, że człowiek miał życie piękne. Pan Pułkownik miał życie piękne, życie dla Rzeczypospolitej – jak sam powiedział – nie walczył dla siebie, walczył dla przyszłych pokoleń. I kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla Pana Pułkownika dopiero – dla was aż – ale dla Pana Pułkownika dopiero od 30 lat Polska jest prawdziwie wolna, prawdziwie suwerenna, prawdziwie niepodległa. To rzeczywiście te słowa Pana Pułkownika mają w sobie głęboką prawdę – on rzeczywiście swoją postawą, swoją walką, swoim cierpieniem, swoją niezłomnością wywalczył wolną Polskę dla nas, dla was, dla kolejnych pokoleń Polaków, które mam nadzieję będą się cieszyły tym, że dzięki bohaterstwu swoich dziadków, pradziadków, ojców żyją dzisiaj w wolnej ojczyźnie. Nie rozumieją co to znaczy być w niewoli, nie rozumieją nawet co to znaczy nie mieć pełnej wolności, bo nigdy nie dotknął ich ten problem. Problem, z którym Pan Pułkownik zmagał się przez większość swojego życia, i dla którego krwawił się w walkach przeciwko wrogom Rzeczypospolitej –  mówił Prezydent Andrzej Duda.

 

Pułkownik Kazimierz Klimczak ps. „Szron” jest najstarszym, żyjącym Powstańcem Warszawskim.

Urodził się w Ciepłowie koło Sompolna. W Wojsku Polskim służył od 1936 roku. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów, był żołnierzem 67 Pułku Piechoty w Brodnicy. Brał udział w kampanii wrześniowej, walczył w bitwie nad Bzurom. Ranny we wrześniu 1939 leczony był w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej na Woli. Opuścił Warszawę wraz z ludnością cywilną. W 2017 roku został awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego. Odznaczony wieloma medalami m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 15 lutego 2019 roku, podczas uroczystości z okazji 105 urodzin został odznaczony medalem „Pro bono Poloniae” upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Więcej o Powstaniu Warszawskim

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura, /Natalia Nowak, EST/ 10.02.2021

Fot. Jakub Szymczyk KPRP Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Wydarzenia / 106. urodziny płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron)