Film „Tylko zwierzęta nie błądzą” wraca do kin

 

 

Ostatni obraz Dominika Molla zatytułowany „Tylko zwierzęta nie błądzą” ( fr. Seules les bêtes ) trafił do polskich kin 6 listopada 2020 roku. Z racji obostrzeń covidowych na ekranach gościł tylko jeden dzień. Decyzją dystrybutora film trafi na nie ponownie  12 lutego 2021 roku. Fani psychologiczno-kryminalnych układanek nie będą zawiedzeni.

 

Film „Tylko zwierzęta nie błądzą” swoją światową premierę miał 28 stycznia 2019 roku. Na ekrany polskich kin zawitał 6 listopada 2020 roku. Wyświetlany był tylko przez jeden dzień ze względu na wprowadzone od 7 listopada obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Decyzją dystrybutora filmu, trafi on ponownie na nasze ekrany z dniem 12 lutego 2021 roku.

Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że „film to życie, z którego wymazano plamy nudy”.

Te słowa zdają się bardzo dobrze określać  ostatni obrazek Dominika Molla „Tylko zwierzęta nie błądzą”. Podążając za fabułą dowiadujemy się,  że akcja filmu dzieje się w małym  francuskim miasteczku położonym w górach. W trakcie burzy śnieżnej jaka nawiedza to miejsce, znika kobieta o imieniu Evelyn (Valeria Bruni Tedeschi). Jej niewyjaśnione zaginięcie połączy ścieżki pięciu innych postaci, z których każda ma coś na sumieniu i każda gotowa jest na nowo odkryć co miłość i życie mają im jeszcze do zaoferowania.

 

Valeria Bruni Tedeshi i Nadia Tereszkowski na planie.
Valeria Bruni Tedeshi i Nadia Tereszkowski na planie.

 

Dzięki zabiegowi  Dominika Molla w postaci rozdziałów poświęconych każdej z postaci, możemy bliżej poznać ich bolączki oraz dowiedzieć się  co myślą o zaginięciu Evelyn.

Pomimo wielu tragicznych wydarzeń, z którymi muszą się mierzyć, z czasem odkryją, że mają ze sobą wiele wspólnego. Dominik Moll w sposób niezwykle umiejętny wodzi widza za nos i wprowadza celowo w błąd, zapewniając jednocześnie pełną napięcia intrygę i ekranową rozrywkę. Fani filmów o konstrukcji układanek psychologiczno-kryminalnych na pewno nie będą zawiedzeni.

 

Film jest adaptacją bestsellerowej opowieści z 2017 roku autorstwa  francuskiego pisarza Colina Niela.

W filmie „Tylko zwierzęta nie błądzą” spotkamy gwiazdy znane z innych wielkich kinowych produkcji: Denis Menochet  znany z “Dzięki Bogu” czy “Bękartów wojny”, Damien Bonnard , którego mogliśmy podziwiać w ‘Nędznikach” i  “Dunkierce” oraz Valeria Bruni Tedeschi, która zagrała w produkcjach takich jak “Zwariować ze szczęścia” czy “Isabelle i mężczyźni“. Za dystrybucję  „Tylko zwierzęta nie błądzą” odpowiada Aurora Films.

„Tylko zwierzęta nie błądzą” nie jest pierwszym obrazem w karierze  francuskiego reżysera.

Zadebiutował on w 1987 roku filmem „Le Gynécologue et sa secrétaire”. W roku 2000 spod jego ręki powstał film „Harry Twój prawdziwy przyjaciel”, który przyniósł mu 6 nominacji w tym do: BAFTA, Złotej Palmy, Europejskiej Nagrody Filmowej i 3 Cezarów, z czego jednego otrzymał za najlepszą reżyserię. Głośnym echem odbił się również film Leming z 2005 roku, który wziął udział w konkursie głównym na Festiwalu w Cannes. „Tylko zwierzęta nie błądzą” póki co zebrał mnóstwo dobrych recenzji, zyskał uznanie widzów oraz światowego jury. Film został doceniony na wielu festiwalach filmowych w tym na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio gdzie Nadia Tereszkiewicz wygrała w kategorii najlepsza aktorka. „Tylko zwierzęta nie błądzą” otrzymał  również  nominacje do Cezarów w dwóch kategoriach: Najlepsza aktorka drugoplanowa – Laure Calamy oraz  Najlepszy scenariusz adaptowany – Dominik Moll, Gilles Marchand.

 

Reżyser Dominik Moll i Nadia Tereszewski
Reżyser Dominik Moll i Nadia Tereszewski

 

Dominik Moll – urodził się 7 maja 1962 roku w Niemczech. Studiował reżyserię na CUNY (The City University in New York). Oprócz tego studiował  również w paryskiej szkole filmowej La FEMIS. Był członkiem jury filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2007 roku. Ma dwie córki: Ritę i Monę.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura, /WAC/ 09.02.2021