Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

2 sierpnia przypada rocznica likwidacji tzw. cygańskiego obozu rodzinnego w Auschwitz – Birkenau. Wydarzenie to miało miejsce w 1944 roku i zapisało się jako jedno z najtragiczniejszych w historii Romów. W nocy, z 2 na 3 sierpnia Niemcy zgładzili 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn w komorach gazowych.

Warto podkreślić, że Romowie od dawna byli prześladowani przez różne narody. Jeszcze przed czasami Trzeciej Rzeszy. Byli mocno kontrolowani w europejskich państwach, choć stanowili niezbyt duży odsetek społeczeństwa. Zdaniem niektórych badaczy zdecydowano się pokazywać Romów jako czynnik uniemożliwiający rozwój nowoczesnego kraju. Mieli także stanowić przykład dla innych, którzy nie chcieli być posłuszni wobec władzy. Istnieje kilka teorii o powodach prześladowań społeczności romskiej. Ciężko postawić jednoznaczną tezę na podstawie dotychczasowych badań.

Szerszy proces dyskryminacji Romów w Niemczech rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Stopniowo zaczęto pozbawiać ich podstawowych praw. Między innymi nakładając wiele zakazów, przykładowo posługiwania się rodowitym językiem.

Niemcy w większości miastach mieli także departamenty policyjne zajmujące się wyłącznie Romami.

Władze posługiwały się ideologicznym wzorem kradnącego i oszukującego Roma. Choć Ci chcieli normalnie rozwijać się jako element państwa, to byli pokazywani jako ludność aspołeczna.

Ustanowione prawa w Niemczech pozwoliły na stworzenie tzw. obozów cygańskich. Początkowo jako legalne obozy dla przebywających tam Romów, z  czasem zmienił się ich charakter. Jeden z nich stworzono także na terenie Auschwitz. Romowie trafili tam w 1941 roku. Obok Żydów i Polaków byli najliczniejszym narodem w Konzentrationslager Auschwitz. Mimo, że Romowie nie stanowili większego zagrożenia, to Niemcy zdecydowali się na ich masowe ludobójstwo.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów to okazja, by przypomnieć o ich dorobku i kulturze, oraz historii Romów na polskich terenach. Oraz by upamiętnić poległych. Stowarzyszenie Romów w Polsce od 1997 organizuje coroczne obchody w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Biorą w nim udział m. in. byli więźniowie obozu, działacze organizacji romskich i przedstawiciele władz europejskich.

Według szacunków do Auschwitz mogło trafiło około 23 000 przedstawicieli Romów z różnych krajów. Przeżyło blisko 2 000 osób.

W Polsce Sejm ustanowił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti w 2011 roku.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 29.07.2019