Wyzwania polityki energetycznej

 

Co z polską energetyką – jaki kierunek wybrać? To temat debaty, która dotyczy ważnych dla polskiej gospodarki planów wprowadzenia długookresowej polityki energetycznej. Dyskusja jest o tyle istotna, ze energetyka ze względu na swoją specyfikę wymaga planowania długookresowego, które wiąże się z wieloletnimi inwestycjami. Zaniechania zaś nie tylko mogą być trudne do odrobienia, ale również zagrażają rozwojowi przedsiębiorstw, a nawet bezpieczeństwu Polski.

 

Dyskusję „Co z polską energetyką – jaki kierunek wybrać?” zorganizowały Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Instytut Staszica. Debata odbyła się Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu. W dyskusji udział wzięli: Włodzimierz Karpiński – poseł na Sejm RP, Minister Skarbu Państwa w latach 2013-2015, Marcin RoszkowskiPrezes Instytutu Jagiellońskiego i dr Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica.

 

Model ręcznego sterowania energetyką realizowany obecnie nie służy gospodarce, a rządzący, mimo zapowiedziom, nadal nie przedstawiają szczegółów polityki energetycznej, która podnoszenie efektywności łączyłaby z ochroną klimatu. Włodzimierz Karpiński wyraził rozczarowanie, brakiem dokumentu przedstawiającego szczegółowy plan polityki energetycznej państwa, której założenia zostały przedstawione przez rząd z końcem 2018 roku. Uznał, że ma miejsce szkodliwy proces renacjonalizacji sektora energetycznego, a obecne władze skupiają się na ręcznym sterowaniu energetyką. Zwracał uwagę na negatywne skutki takiej polityki i zamieszania, wokół cen energii, co jest niebezpieczne dla przedsiębiorców. Za niepokojący sygnał dla gospodarki należy uznać np. zamknięcie pieca w krakowskiej Hucie Sędzimira.

 

Energetyka oparta o węgiel będzie coraz droższa, a dekarbonizacji trzeba stawić czoła.

Inaczej Polskę czekają poważne trudności w związku z przepisami Unii Europejskiej, która, aby wymusić od węgla wprowadza coraz droższe opłaty karne za niedostosowywanie się do unijnych wymogów.

„Ścieżka dekarbonizacji powinna być nie tyle rewolucyjna co oparta na stopniowym i rozsądnym procesie odchodzenia od węgla poprzez m.in. poprzez stosowanie bardziej przyjaznych środowisku czystych technologii. Nie można zamykać tego co jest dochodowe, ale nie można zamykać oczu na otoczenie w którym żyjemy. Jest to powiązane z polityką klimatyczną, którą Unia Europejska wprowadziła przeszło 10 lat temu”. – Powiedział Włodzimierz Karpiński.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /JAM/ 20.05.19