Wielki powrót Muminków – na razie nie w Polsce  

 

Uwielbiane przez dzieci jak i dorosłych „Muminki” powracają na ekrany. Doczekały się nowej ekranizacji. Na wiosnę bajka pojawi się najpierw w Finlandii, a potem w Wielkiej Brytanii. To najdroższa produkcja w historii fińskiej telewizji – ma budżet 20 milionów euro. W Polsce nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie można zobaczyć nowy serial.

 

Jak informuje zagraniczna prasa: „Nowa animacja o ukochanych przez miliony widzów i czytelników Muminkach pojawi się wiosną na kanałach Sky Kids i Sky One w Wielkiej Brytanii oraz na Yle w Finlandii. Udział w angielskiej wersji dubbingu wzięła Kate Winslet znana chociażby z roli Titanica, a także Jennifer Saunders (której głos możemy usłyszeć w drugiej części Shreka), Rosamund Pike (zagrała w Dumie i uprzedzeniu) i Matt Lucas (znanego z filmu Paddington).

Za produkcję odpowiada John Woolley i Marika Makaroff. Co ciekawe w projekt zaangażowała się również Sophia Jansson, siostrzenica Tove Janssona, fińskiej pisarki i twórczyni oryginalnych „Muminków”. Reżyserem bajki jest Steve Box. Jak zapowiedzieli twórcy, w nowej wersji kultowego serialu będą poruszać również trudne życiowe tematy. Jakie? Tego niestety jeszcze nie zdradzono.

***

Twórczynią Muminków (fikcyjnych postaci, które zamieszkują gdzieś w pewnej dolinie w Finlandii) była niezwykle utalentowana Tove Marika Jansson.

Ta fińska pisarka, mówiąca po szwedzku, była nie tylko pisarką, ale również ilustratorką oraz rysowniczką komiksową. Jak czytamy w książce B. Westina: „

Ojciec, Viktor Jansson był rzeźbiarzem, a matka, Signe Hammarsten-Jansson – projektantką. Jej bracia również byli artystami: Per Olov Jansson fotografem, Lars Jansson autorem tekstów i rysownikiem komiksowym. Rysowała dla satyrycznego pisma „Garm”. W latach 1930–1933 studiowała malarstwo w Sztokholmie, później w Akademii Sztuki Ateneum w Helsinkach. Studiowała również w Paryżu”.

Tove Jansson mieszkała w Helsinkach, ale większość czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek.

Pisarka była biseksualna. Przez 40 lat, aż do śmierci, żyła ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä. Pietilä była autorką wielu rysunków do jej książek. Ich wspólne podróże oraz pobyt na wyspie zostały utrwalone na taśmach filmowych, które stały się podstawą kilku filmów o ich życiu. Jak zauważa Westin: „Tuulikki Pietilä była pierwowzorem jednej z postaci z książek Tove Jansson – Too-tiki występującej w „Zimie Muminków” i „Opowiadaniach z Doliny Muminków”2 grudnia 1976 w Ambasadzie PRL w Helsinkach odebrała z rąk kanclerza Cezarego Leżeńskiego przyznany jej w 1975 roku, na wniosek dzieci, Order Uśmiechu oraz legitymację z numerem 133. Zmarła 27 czerwca 2001 w wieku 87 lat.

 

Agencja Informacyjna

 

Ewelina Rubinstein

Agencja Informacyjna, Kultura 5.02.2019

 

Ilustracja: by Characters by Jansson Tove, toys designed by Atelier Fauni, photo taken by Helsingin kaupunginmuseo – https://www.finna.fi/Record/hkm.HKMS000005%3Akm002r6w, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47009611

Źródło:

Boel Westin: Tove Jansson. Mama Muminków. przekład Bogumiła Ratajczak. Warszawa: Marginesy, listopad 2012

 


 

Ewelina Rubinstein

– dziennikarka, pisarka, autorka wielu artykułów o tematyce społeczno-kulturalnej. Zadebiutowała mini-powieścią pt.: „Nina, prawdziwa historia”, dzięki której zdobyła uznanie wielu Czytelników. W 2016 roku ukazały się jej dwie kolejne książki (w tym „Jerozolima. Miasto Boga”), a w listopadzie 2017 roku reportaż „Niczyj. Prawdziwe oblicza bezdomności”. Jej teksty publikowane są także na łamach wielu ogólnopolskich czasopism oraz portali internetowych. Współpracuje z Telewizją Polską oraz ogólnopolską Agencją Informacyjną w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana i nominowana  w krajowych konkursach dziennikarskich.

 

 

Related Post