Wielki finał rankingu Perły Polskiej Gospodarki

91 przedsiębiorstw, z pośród dwóch tysięcy, zaproszonych, przez redakcję anglojęzycznego magazynu „Polish Market”, do uczestnictwa w rankingu Perły Polskiej Gospodarki, spełniło kryteria ekonomiczne. Najlepszym z nim przyznano nagrody podczas wielkiej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Certyfikat „Perła Polskiej Gospodarki” mogą używać wszystkie 91 przedsiębiorstwa spełniające kryteria. Metodykę Rankingu opracowali naukowcy z Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji, Instytutu Ekonometrii, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pod kierunkiem pana prof. Tomasz Szapiro.

 

Pierwsze miejsce XVII edycji konkursu Perły Polskiej Gospodarki w kategorii Wielkich Pereł czyli przedsiębiorstw o rocznych przychodach powyżej 1 mld złotych zajęła spółka Sitech reprezentowana przez Pana Adama Holewę, dyrektora zakładu. Firma została założona w 1998 roku, w Polkowicach, przez spółki Volkswagen AG oraz KWD GmbH. Specjalizuje się w produkcji metalowych stelaży siedzisk samochodowych do wybranych modeli samochodów takich marek jak: Volkswagen, Audi, Skoda, Seat oraz Porsche. Drugie miejsce przypadło Spółce Mondi Świecie , którą reprezentował Pan Bogusław Bielecki. Wiceprezes zarządu. Fabryka przemysłu celulozowo-papierniczego w Świeciu, założona w 1961 roku, od 1997 funkcjonuje w strukturach grupy Mondi. Spółka jest znaczącym europejskim producentem papierów do produkcji tektury falistej. Na trzeciej pozycji uplasował się Volkswagen Motor Polska reprezentowana przez Pana Prezesa Dirka Strumpflera. Spółka została utworzona w 1998 roku i od początku należy w 100 proc. do koncernu Volkswagen AG. Specjalizuje się w produkcji silników wysokoprężnych i jest jednym z największych producentów na rynku motoryzacyjnym w Polsce.

 

Pierwsze miejsce w kategorii Dużych Pereł czyli firm o rocznych przychodach od 100 mln do 1 mld złotych zajął Zarząd Morskiego Portu Gdynia reprezentowany przez Pana Adama Mellera – Prezesa oraz Pana Maciej Bąka Wiceprezesa. Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym, specjalizującym się w obsłudze ładunków drobnicowych. Istotnym segmentem działalności jest również̇ obsługa ładunków masowych w oparciu o specjalistyczne terminale. Spółka to uznana marka w systemach transportowo-logistycznych na całym świecie. Drugie miejsce przypadło carSolutions, którą reprezentowali Panowie Mariusz Zawadzki, prezes zarządu i Adam Jeż wiceprezes zarządu. Firma zrodziła się z miłości do samochodów i pasji do motoryzacji. Zajmuje się sprzedażą nowych i używanych samochodów w hurtowych ilościach do dealerów nieautoryzowanych i brokerów w całej Europie. Na trzej pozycji uplasowała się spółka Wawel, reprezentowana przez Joannę Sztefko, Dyrektora Operacyjnego. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1898 roku. Firma oferuje kilkadziesiąt rodzajów produktów, w tym: czekoladę, batony, czekoladki nadziewane, bombonierki, wafle, śliwki w czekoladzie oraz cukierki.

 

Przyznano także Perły Polskiej Gospodarki dla Instytucji Finansowych.  W tej kategorii pierwsze miejsce zajęła Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie reprezentowana przez Panią Jolantę Karny, wiceprezes zarządu. Towarzystwo działa od 1992 roku i jest jednym z liderów rynku ubezpieczeń na życie w Polsce. W swojej ofercie ma produkty zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla przedsiębiorców. Ubezpieczenia oferowane przez Aviva dają możliwość elastycznego dostosowania zakresu ochrony i charakteru polisy do indywidualnych potrzeb. Na drugim miejscu znalazł się Santander Consumer Bank reprezentowany przez Pana Dyrektora Dariusza Józefiaka. Grupa Santander jest obecna na polskim rynku od 2001 r., jednak marka Santander Consumer Bank pojawiła się w roku 2006 r. Głównym przedmiotem działalności są: kredyty na zakup pojazdów mechanicznych, kredyty gotówkowe oraz karty kredytowe. Trzecie miejsce przypadło MetLife Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji reprezentowanemu przez Panią Dyrektor Anetę Świercz-Grądkowską W Polsce MetLife rozpoczął działalność w 1990 r. jako pierwsze na polskim rynku towarzystwo ubezpieczeń na życie i reasekuracji z udziałem kapitału zagranicznego. Oferuje ubezpieczenia na życie, fundusze emerytalne oraz inwestycyjne.

 

Przyznano także nagrody Progress – Perły Innowacji. Te wyróżnienia redakcja Polish Market wytypowała we współpracy z Radą Główną Instytutów Badawczych. Nagrodzeni to organizacje i osoby, które śmiało można nazwać  ambasadorami innowacji. Nagrodę Progress Perłę Innowacji otrzymała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna – Invest Park, którą reprezentował Pan Wiceprezes Krzysztof Zieliński. Strefa powstała w 1997 roku. Jej utworzenie podyktowane było wysokim bezrobociem w regionie, spowodowanym zamknięciem kopalń oraz upadkiem przemysłu włókienniczego i porcelanowego. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje ponad 3.700 ha terenu w 51 lokalizacjach i jest największą z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Prowadzi w niej działalność 220 inwestorów. Łączne nakłady w strefie sięgnęły 27 mld złotych, a zatrudnienie znalazło blisko 53 500 tys. osób. Drugą Perłę Innowacji otrzymał Instytut Energetyki reprezentowany przez Pana dr. inż. Hab. Tomasza Gałka, Dyrektora Instytutu. Instytut Energetyki został powołany w 1953 roku. Jest jednym z największych w Polsce instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych. Instytut jest nowoczesnym centrum badawczo-wdrożeniowym, jego misją jest rozwój innowacyjnych technologii prowadzących do stworzenia zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego. Trzecia nagroda w tej kategorii przypadła Grupie Badawczej Politechniki Warszawskiej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół otrzymuje nagrodę za opracowanie technologii wytwarzania i prace wdrożeniowe nowatorskiego bioaktywnego implantu stomatologicznego wg. własnego patentu.

 

Tytuł Ambasador Przedsiębiorczości przyznawany polskim przedsiębiorcom przez redakcję Polish Market w dowód uznania za ich działania, które przekładają się na sukces całej gospodarki otrzymała Pani Beata Drzazga właścicielka BetaMed SA – największej polskiej firmy medycznej, zapewniającej opiekę długoterminową. Prowadzi ona również amerykańską filię BetaMed International, jak również chorzowską Drzazga Clinic specjalizującej się w medycynie estetycznej i laseroterapii. Beata Drzazga sprawuje jednocześnie funkcję dyrektora Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Stanu Nevada w Polsce oraz Amerykańsko-Polskiej Izby Handlowej w Las Vegas.

 

Podczas Gali Perły Polskiej Gospodarki wręczono także specjalne wyróżnienia za promocję ekologii. Polska żywność stanowi ważny element polskiej gospodarki, dlatego warto odznaczyć, tych którzy swoją postawą i aktywnym działaniem wpływają na rozwój tak ważnej gałęzi polskiej gospodarki. Organizatorzy postanowi wyróżnić osoby które wywierające istotny wpływ na rozwój polskiego rynku spożywczego, jednocześnie nie zapominając o tym jak ważny jest moralny i kulturowy aspekt produkcji żywności. W wytypowaniu laureatów w tej dziedzinie pomogło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych – „Polska Ekologia”. Wyróżnienia otrzymali Pan prof. Dr hab. Jędrzej Krupiński z Instytutu Zootechniki zajmujący się rasami rodzimymi zwierząt i ocaleniem ich dla przyszłych pokoleń i Pan Maciej Majewski ze Stowarzyszenia Sady Grójeckie za dbanie o najwyższą jakość polskich jabłek.

 

Wręczono także Perły Honorowe przyznawane wybitnym osobistościom i instytucjom, które można nazwać ambasadorami najwyższych polskich wartości. W kategorii Gospodarka taką nagrodę otrzymali Małgorzata i Maciej Adamkiewicz z przedsiębiorstwa Adamed założonego w 1986 r. Początkowo spółka specjalizowała się w produkcji leków ginekologicznych i sprzętu medycznego. Dr Maciej Adamkiewicz od lat 90 ubiegłego wieku wspierał badania firmy nad lekami innowacyjnymi, aby z początkiem obecnego wieku przejąć osobiście kierowanie firmą przy ogromnym wsparciu małżonki Małgorzaty Adamkiewicz. Misją spółki jest opracowanie i wprowadzenie na światowe rynki innowacyjnych leków na kluczowe choroby cywilizacyjne. Drugą Honorową Perłę w kategorii gospodarka wręczono Panu Piotrowi Krupa prezesowi zarządu spółki Kruk, firmy kierującej się w pełni zasadą, że klient jest najważniejszy, i przestrzegającej najwyższych norm etycznych. Piotr Krupa jest też osobą, dzięki której mógł powstać film dokumentalny Ewy Ewart pt. „Klątwa Obfitości” opowiadający o walce i próbie pogodzenia ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi.

 

Patronat honorowy nad XVII Galą Perły Polskiej Gospodarki objęli: Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, Minister Rozwoju – Jadwiga Emilewicz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

 

Mecenasami XVII Gali Perły Polskiej Gospodarki są: KGHM Polska Miedź, Novomatic Technologies Poland i BSH – Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Mecenasem strategicznym jest Synthos.

 

Partnerami XVII Galą Perły Polskiej Gospodarki: Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Fundacja Zamek Szymbark, Zamek Królewski w Warszawie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów, Produktów Ekologicznych – „Polska Ekologia”, Kręgliccy Restauracje i Catering, Tom Caffe, Zakłady Graficzne Taurus, Piwnice Półtorak Wine & Spirits, Fabryka Cukierków Pszczółka, Diler Audi Krotoski Warszawa. Partnerami technologiczni Gali są: Group AV i Wizja Multimedia.

 

Patroni Medialni XVII Galą Perły Polskiej Gospodarki: TVP Info, Radio dla Ciebie, Portal wnp.pl, Agencja Informacyjna, Instytut Biznesu i Capital 24 tv.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /DEC/ 11.12.2019