By Jaroslav Kubec - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7649115

Węgiel na Odrze

 

OT Logistics w 2018 r. planuje spławić Odrą 250 tys. ton węgla z Górnego Śląska do Wrocławia. Będzie to możliwe dzięki umowie zawartej ze Śląskim Centrum Logistyki na przeładunek węgla w porcie w Gliwicach. 

“Po bardzo udanym programie pilotażowym i wznowieniu w drugiej połowie ubiegłego roku rzecznego transportu węgla ze Śląska do wrocławskiej Kogeneracji, planujemy zwiększenie skali przewozów w tym roku. Na trasie Gliwice-Wrocław chcemy przetransportować nawet ćwierć miliona ton węgla” – powiedział wiceprezes OT Logistics Andrzej Klimek.

Pierwszy tegoroczny transport węgla do Wrocławia wyruszy już 4 kwietnia 2018 r.

Węgiel został przewieziony ze śląskich kopalń do portu w Gliwicach koleją. Po przeładunku z wagonów na barki w Śląskim Centrum Logistyki S.A. węgiel popłynie Kanałem Gliwickim i dalej Odrą do Wrocławia.

“Technicznie i organizacyjnie jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie sezonu żeglugowego. Nasze zdolności przeładunkowe znacznie przekraczają wspomniane 250 tys. ton i oscylują w granicach 1 mln ton rocznie. Jeżeli po udrożnieniu Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozbudowie Elektrowni Opole potrzeby będą większe, jesteśmy gotowi inwestować w infrastrukturę i potrzebny sprzęt. Realizowana obecnie przebudowa stacji Gliwice Port umożliwi zwiększoną przepustowość pociągów” – mówi dyrektor ds. rozwoju w Śląskim Centrm Logistyki Robert Goc.

Pierwszy po latach przerwy transport węgla po Odrze popłynął w ubiegłym roku. Grupa OT Logistics i ŚCL  od lipca do grudnia 2017 r. przewiozły rzeką ok. 127 tys. ton węgla.

“Cieszymy się, że regularne kursy towarowej żeglugi śródlądowej wróciły na Polskie rzeki. Umowa ze Śląskim Centrum Logistyki to efekt rosnącego popytu na usługi śródlądowego transportu towarów. Żegluga śródlądowa jest uzupełnieniem przewozów drogowych i kolejowych, ubiegły rok pokazał jak bardzo potrzebna jest ta gałąź transportu. Liczymy na to, że rządowe plany udrożnienia najważniejszych rzek zostaną zrealizowane, co pozwoli nam na przedstawienie klientom atrakcyjnej oferty przewozowej na innych trasach śródlądowych. Już samo otwarcie stopnia wodnego na Odrze w Malczycach pozwoli na wydłużenie sezonu żeglownego na Odrzańskiej Drodze Wodnej do ok. pół roku na odcinku od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina” – podsumował Andrzej Klimek.

Odra to druga po Wiśle pod względem długości rzeka Polski. Ma długość 854,3 km, z czego 742 km w Polsce (przed regulacją Odra miała ponad 1000 km długości). Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje 118 861 km², z czego 106 056 km² w Polsce. Źródło Odry jest we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich w Sudetach, na wysokości 634 m n.p.m. Dzięki uregulowaniu całego koryta Odra jest najdłuższą śródlądową drogą wodną w Polsce.  Po powodziach z lat 1997 i 2010 długość odcinka żeglownego zmniejszyła się z 761 do 646 km.

W latach 70. przewożono Odrą nawet 14 mln ton ładunków rocznie. W roku 2012 r barki odrzańskie przewiozły już tylko 0,7 mln ton węgla z Gliwic do Wrocławia, po czym zaniechano tej formy transportu aż do 2017 r.

Grupa OT Logistics świadczy usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne w Polsce i Europie Środkowej oraz Zachodniej. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2013 r. W 2016 r. miała 712 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna /MAN/, 04.04.2018

Fot.  Jaroslav Kubec – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7649115