Warsaw Enterprise Institute krytykuje projekt „podatku cukrowego”

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt „podatku cukrowego”. Według Warsaw Enterprise Institute założenia nowego podatku będą miały negatywne konsekwencje dla polskich rolników, producentów a także konsumentów.

Przedstawiony projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów ma wprowadzić trzy nowe opłaty– od napojów zawierających cukier lub inne substancje słodzące lub aktywne, od sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach o niewielkiej pojemności oraz od reklamy suplementów diety. Z trzeciej propozycji opłaty ostatecznie się wycofano, jednak pierwsza budzi obawy.

Celem wprowadzenia proponowanych opłat jest zniechęcenie Polaków do spożywania słodkich napojów. Ma to być sposób rządu na kształtowanie nawyków żywieniowych obywateli oraz na zredukowanie liczby osób otyłych.

Według Warsaw Enterprise Institute ustawodawca nie dostrzega długoterminowych zagrożeń ekonomicznych wynikających z ustawy. Konsekwencje będą najdotkliwsze dla samych konsumentów, nie tylko finansowe. Wzrost ceny szacowany na 1,40 zł za litr spowoduje, że klienci wybiorą tańsze i niekoniecznie zdrowsze zamienniki.

Konsekwencje „podatku cukrowego” poniosą także małe firmy – drobni producenci, przetwórcy i pośrednicy z branży rolno-spożywczej, które odpowiadają za aż 70 proc. polskiego rynku napojów. W celu utrzymania konkurencyjnych cen w sklepach, duże zagraniczne sieci handlowe przerzucą koszty na dostawców. Nowy podatek uderzy także w rolników i sadowników. Już teraz konkurują oni i walczą o nowe rynki zbytu, a po wprowadzeniu ustawy zapotrzebowanie na owoce i warzywa dla przetwórstwa spadnie nawet o około 95 tys. ton rocznie. Niekorzystny wpływ ustawy odczują także polscy producenci cukru oraz plantatorzy buraków cukrowych.

Warsaw Enterprise Institute liczy na zaniechanie prac nad nową ustawą, gdyż wprowadzone zmiany będą nie tylko nieskuteczne w walce z nawykami żywieniowymi Polaków, ale także niebezpieczne dla polskich producentów, rolników i konsumentów.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/ 29.01.2020 r.