W pułapce Huawei, czy pułapka na Huawei?

 

Huawei weszło przebojem na polski rynek produkując znakomitej jakości smartfony i tablety, w bardzo konkurencyjnej cenie. Dzisiaj wokół działań firmy narosło wiele obaw. Czy chiński producent zastawił na nas wyrafinowaną pułapkę? O tym pisze na swoim blogu “Zyski i straty” Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Już 26 marca na konferencji w Paryżu Huawei zaprezentuje najnowsze modele smatfonu z rodziny P30. Same zapowiedzi wywołują u konsumentów i dystrybutorów niemałe emocje. Na konferencji zobaczymy model P30 i P30 Pro oraz (prawodopodbnie) wersja P30 Lite. Najwyższy model Huawei P30 Pro będzie wyposażony w aparat z czterema obiektywami, spośród których jeden będzie zoomem peryskopowym. Wyjątkowym urządzeniem jest również zaprezentowany już smartfon Huawei Mate X – pierwszy składany smartfon marki. Korzystając z telefonu w tradycyjny sposób, użytkownik może pracować na wyświetlaczu o przekątnej 6,6” i rozdzielczości 2480 na 1148 pikseli.  Natomiat po rozłożeniu urządzenia staje się ono tabletem z ośmio calowym ekran o rozdzielczości 2480 na 2200 pikseli. Zarówno modele P30 jak składany Mate X przyciągną wielu chętnych do zakupu…

…chyba, że wcześniej, największe rynki zostaną dla Huawei zamknięte…

“- Już w 2012 roku Stany Zjednoczone Australia uznały współpracę z Huawei za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. W sierpniu 2018 roku Donald Trump zakazał administracji rządowej i kontrahentom pracującym na jej zlecenie korzystania z technologii Huawei i ZTE. Również Australiazabroniła jednemu z największych operatorów, pracującemu nad siecią 5G, korzystania z technologii Huawei. Podobny zakaz wprowadziła już praktycznie Japonia.” – pisze na swoim blogu “Zyski i straty” Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

 

Największym problemem jest nie tyle konkurencyjność smartfonów Huawei wobec amerykańskiego Apple czy koreańskiego Samsunga, największych graczy na rynku. Huawei prócz globalnej pozycji w produkcji smartfonów, jest liderem w produkcji rozwiązań dla sieci 5G.

To właśnie wprowadzenie chińskich urządzeń do budowy infostrady, która ma być również wykorzystywana przez Internet Rzeczy (IoT), budzi niepokój światowych przywódców. Bowiem dzisiaj, ten, kto sprawuje kontrolę nad internetem, ma w ręku ogromną władzę…

“- Pojawiają się zarzuty, że niekorzystna atmosfera tworzona wokół Huawei to echo wojny gospodarczej i rywalizacji technologicznej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Cóż wojna, a może raczej agresywna rywalizacja między światowymi mocarstwami jest oczywista. Czy nowoczesne technologie można wykorzystywać do celów szpiegowskich? Oczywiście można. Nawet więcej, one po to są tworzone. Zbieranie informacji o użytkownikach (jeden z portali społecznościowych za dobrowolne ujawnianie wszystkich informacji przez użytkownika deklaruje wynagrodzenie 20 dol.) i danych biomedycznych takich jak linie papilarne czy zarys twarzy to już fakt. Zatem nie powinno być pytań o Huawei tylko o wszystkie podmioty działające na tym rynku: czy ich produkty i działalność nie zagrażają bezpieczeństwu polskich obywateli? Jeśli zaś powstają obawy w tym zakresie, oczekiwałbym decyzji, które zabezpieczą Polskę przed tego typu ryzykami ze strony wszystkich potencjalnych przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych. Takie same reguły gry powinny dotyczyć wszystkich podmiotów na takich samych zasadach.” – pisze Juliusz Bolek (czytaj więcej na blogu “Zyski i straty”).

A tymczasem Huawei cały czas poszerza swój rynek.

Dwa lata temu firma rozpoczęła produkcję komputerów z Microsoft Windows a już dzisiaj jego sprzęt nie tylko nie ustępuje wiodącym markom jak Asus, Dell czy HP, ale coraz częściej potrafi ją wyprzedzać. Na rok 2019 firmy wprowadza do sprzedaży trzy modele laptopów:  odświeżony MateBook X Pro oraz całkowicie nowe MateBook 13 oraz MateBook 14. Potęga chińskiego producenta elektroniki rośnie, a wraz z nią coraz bardziej gorąca staje się gospodarcza rywalizacja między Chinami a resztą świata…

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka, /EST/ 7.03.2019

Żródło cytatów: http://blogi.polskatimes.pl/zyskiistraty/2019/02/21/lekcja-huawei/