Teatr Polski w Warszawie zaprasza na premierę

Wybuch pandemii koronawirusa wpłynął na życie i sposób funkcjonowania nie tylko wszystkich ludzi czy przedsiębiorstw, ale również instytucji kultury.  Miłośnicy sztuki zostali chwilowo pozbawieni możliwości bywania w muzeach, kinach czy teatrach.  Instytucje kultury starają się wychodzić na przeciw potrzebom obcowania ze sztuką. Taką inicjatywę podjął m.in. Teatr Polski w Warszawie oferując premierowe czytanie sztuki „Śluby panieńskie”.

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, w związku z pandemią i zamknięciem teatrów dla publiczności, podejmuje wiele aktywności artystycznych. Jak dotąd były to salony poezji, Poranki Filozoficzne czy spektakle udostępniane online. Teraz zespół Teatru Polskiego przygotował dla swoich widzów specjalną premierę czyli czytanie performatywne sztuki Aleksandra Fredry „Śluby Panieńskie”.

Śluby panieńskie” to ponadczasowa komedia w pięciu aktach, która niezmiennie bawi i wzrusza. Najbardziej znana sztuka napisana wierszem przez najwybitniejszego  polskiego komediopisarza i poetę epoki romantyzmu, Aleksandra Fredrę.

Kilkoro bohaterów spędza czas w wiejskiej posiadłości Pani Dobrójskiej. Młodzieńcze namiętności, mieszanina temperamentów i podskórnych miłosnych pragnień prowadzi do zawiązania się intrygi, której autorem jest Gustaw – wielbiciel miejskich zabaw, goszczący na wsi na zaproszenie swojego wuja Radosta. Zamiarem wuja jest ożenić Gustawa i sprawić tym samym, żeby się ustatkował. Na drodze do tego planu stoją jednak tajemnicze śluby Klary i Anieli…

Czytanie wyreżyserował Andrzej Seweryn, polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny,a także dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie . W głównych bohaterów wcielą się znamienici aktorzy Teatru Polskiego: Aniela – Anna Cieślak, Klara – Marta Kurzak, Pani Dobrójska – Joanna Trzepiecińska, Radost – Adam Biedrzycki, Albin – Tomasz Błasiak, Gustaw – Krzysztof Kwiatkowski, Jan – Jerzy Schejbal.

Dostęp do sztuki „Śluby panieńskie czyli Magnetyzm serca” będzie w sprzedaży od 21 kwietnia do 23 kwietnia 2020 roku. Cena biletu z dostępem do linku  to 5 zł. Link do czytania aktywny będzie do 27 kwietnia 2020 roku.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Kultura /now/20.04.2020

Foto By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80578439