Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

Agencja Informacyjna Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia co roku od 1992 roku. Ustanowione zostało ono ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 roku w celu upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej. W związku z tym, że w tym samym dniu wypada święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dzień ten ustawowo jest wolny od pracy.

11 listopada – Święto Niepodległości

Historia Wojska Polskiego jest bardzo długa, gdyż jest ono symboliczna oznaką trwania państwa polskiego a także ciągłości istnienia jego zbrojnego ramienia. Od 1918 roku, czyli od czasu uzyskania przez Polskę niepodległości, Wojsko podkreśla zatem swój historyczny rodowód i tradycję, zarówno w znakach, nazwach, ceremoniale, jak i wewnętrznej strukturze.

W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone było święto żołnierza. Miało ono upamiętniać walki w obronie Ojczyzny w 1920 roku. Na dzień obchodów wyznaczono 15 sierpnia, bowiem tego właśnie dnia pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Ustanowienie święta sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. Broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku.  Dzień Żołnierza nie został nigdy odwołany żadnym wyższym czy równorzędnym aktem, ale uroczyście obchodzono go do 1947 roku. Później uroczystości zaniechano, a Wojsko Polskie świętowało 12 października, a od 1990 roku i przez kolejne trzy lata – 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryji Panny

15 sierpnia jako dzień obchodów święta Wojska Polskiego przywrócony została ustawą sejmową z dnia 30 lipca 1 992 roku. Od tego czasu corocznie w ramach uroczystości odbywają się w kościołach w całej Polsce Msze Święte w intencji poległych na polu chwały, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie następuje honorowa zmiana warty.

Wojsko Polskie to nie tylko tradycja siła obronna kraju. Obecnie Wojsko stanowi jeden z filarów gospodarczych Polski. Wydatki na jego zbrojenie sięgają rocznie 2 proc. PKB, co stanowi potężny zastrzyk zarówno dla firm zbrojeniowych jak i całej gospodarki. Na rynku pojawia się również coraz więcej programów i technologii zbrojeniowych. Prężny rozwój sektora  przełożyć się może w konsekwencji na nowe miejsca pracy.

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 13.08.2020

Aktualizacja: 14.08.2023