Święto blogosfery

 

 

Blogi były jednym z pierwszych narzędzi, które wpłynęły na kształt dzisiejszego Internetu. Ich historia jednak nie jest zbyt długa – sięga końca XX wieku. Dzień Blogów to okazja, by ją poznać.

 

Badając dzieje ewolucji Internetu śmiało można stwierdzić, że blogi to były jedne z pierwszych form, która pozwalały na interakcje autorów z czytelnikami. Stało się to możliwe przez opcję komentarzy. ”

Po raz pierwszy termin “blog” użył Brad L. Graham we wrześniu 1999 roku. Początkowo robił to w formie żartu, ale oficjalnie został przyjęty w 2002 roku.

 

Pierwszy polski serwis blogowy powstał w 2000 roku i była to strona nlog.org. Nieco wcześniej, bowiem jesienią 1999 roku uruchomiono platformę blogger.com działającą do dzisiaj i kupioną przez Google.

 

Blogi stały się niezwykle popularne przez ogólnodostępność. Kiedyś kojarzyły się głównie z nastolatkami prowadzącymi swoje internetowe pamiętniki. Z czasem korzystać z tych narzędzi zaczęli także ważni politycy, dziennikarze, artyści i przedstawiciele wielu innych zawodów. Blogerem może zostać właściwie każdy, a jeżeli wie jak wykorzystać potencjał  i jak dotrzeć do większego grona odbiorców – może także na tym mocno skorzystać. Plusem jest też brak ograniczenia jeżeli chodzi o tematykę działalności. Dla niektórych osób jest to nawet sposób zarobku na życie.

 

Trudności może stworzyć wymagana kreatywność i oryginalność. Nie wszyscy posiadają te cechy, a przy olbrzymiej ilości internetowych dzienników jest to kluczowe. W końcu jeżeli ktoś chce przebić się do szerszej świadomości społeczeństwa, to musi czymś zainteresować ludzi. Uciążliwy także może być spam, z którym do dzisiaj zmaga się wielu autorów. Sporą konkurencją dla blogów są również media społecznościowe, przez co wiele serwisów decyduje się na zamknięcie swoich platform.

 

Wciąż jednak blogi przyciągają duże zainteresowanie, a 31 sierpnia wszyscy twórcy świętują Dzień Blogów. Jest to święto międzynarodowe, obchodzone od 2006 roku.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna,  Kultura /GRB/ 30.08.2019