Światowy Dzień Uśmiechu

 

Światowy Dzień Uśmiechu to święto z ruchomą datą. Obchodzone jest w pierwszy piątek października. Jego symbolem jest żółta, uśmiechnięta buzia. Tegoroczny Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest 2 października.

„Najbardziej Ci do twarzy z uśmiechem” – Leonardo da Vinci.

Światowy Dzień Uśmiechu jest świętem bardzo radosnym. Obchodzone jest od 1999 roku. Pomysłodawcą Dnia Uśmiechu był Harvey Ball, twórca znanej na całym świecie żółtej uśmiechniętej buźki. Tzw. „smiley face” Ball stworzył w 1963 roku, by symbolizowała to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Cechy te są coraz rzadziej spotykane wśród ludzi, którzy pochłonięci są codziennymi sprawami. Symbol żółtej buźki miał przypominać społeczeństwom, że codzienność nie powinna przysłaniać radości. Symbol z czasem nabrał jednak wydźwięku bardzo komercyjnego, co nie spodobało się jego twórcy. By powrócić do pierwotnego  częstego zamysłu i celu, Ball postanowił zainicjować święto, które zwróci uwagę ludzi na potrzebę uśmiechania się. I tak w 1999 roku powstał Światowy Dzień Uśmiechu.

„Uśmiech jest najpiękniejszym makijażem kobiety”- Marilyn Monroe.

Uśmiech, o którym wszyscy tak często zapominają, stanowi jeden z najważniejszych elementów urody, nie tylko kobiecej. Na świecie istnieją nawet rankingi na najpiękniejszy uśmiech. Niekwestionowaną zwyciężczynią jest amerykańska aktorka Julia Roberts.

Uśmiech to nie tylko uroda, ale także sposób na utrzymanie dobrego zdrowia. Powstała nawet nowa dziedzina badająca to zjawisko – glotologia. To właśnie ona pozwoliła na potwierdzenie, że śmiech jest naturalnym antystresorem i przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Śmiech stymuluje również wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Nawet wymuszony potrafi poprawić humor. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Naukowcy wyodrębnili aż 19 rodzajów uśmiechu. Angażują one od 5 do 53 mięśni twarzy.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura / now / 02.10.2020