Turystyka

Światowy Dzień Turystyki 2023

 

27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. To święto powstało w 1980 roku. Co roku obchody mają własne hasło przewodnie.

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), która działa z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się w 1980 roku pod hasłem „ Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Celem tego dnia jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno dla kultury, polityki, jak i gospodarki. W 1997 roku UNWTO na XII sesji w Stambule podjęło decyzję, że co roku będzie wyznaczany inny kraj do pełnienia roli gospodarza święta.

Polska jest członkiem UNWTO od 1975 roku. Obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane są przez Polską Organizacje Turystyczną.

„Z okazji Światowego Dnia Turystyki Polska Organizacja Turystyczna w tym roku organizuje w Poznaniu galę, podczas której zostaną rozdane odznaki honorowe „Za zasługi dla turystyki”, a także rozstrzygniemy konkurs „Turystyczny Dziennikarz Roku 2019”.” – mówi Grzegorz Cendrowski z Polskiej Organizacji Turystycznej– „ Ten rok jest z pewnością bardzo trudny dla całej branży turystycznej, dlatego chcemy pokazać, że turystyka w obecnych czasach, przy zachowaniu odpowiednich wymogów, jest możliwa.” – dodaje Grzegorz Cendrowski.

Ostatni lata był dla turystyki niezwykle trudne. Pandemia koronawirusa przyniosła branży ogromne straty. Wiele wycieczek zostało odwołanych lub nie odbyło się, bo turyści sami się wycofywali. Problem dotknął turystyki na całym świecie. By wesprzeć ten sektor, rząd wprowadził program Polski Bon Turystyczny. Działanie miało na celu ratowanie trudnej sytuacji polskiej turystyki.

„Pośrednim wsparciem dla branży turystycznej podczas tych wakacji był program Polski Bon Turystyczny. W najbliższym czasie Polska Organizacja Turystyczna rozpocznie kampanię promującą wykorzystanie bonu poza sezonem wysokim. Wtedy ceny są niższe i za tę samą kwotę możemy skorzystać z dłuższego odpoczynku. W ten sposób wykażemy także naszą solidarność z osobami, które co roku ciężko pracują by zapewnić nam udany wypoczynek.” – wyjaśnia Grzegorz Cendrowski z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Teraz turystyka po trudnym czasie przechodzi nowy rozkwit. Zakończenie pandemii umożliwiło ponowne podróżowanie, więc wszyscy miłośnicy wypraw ruszyli w świat. Coraz więcej osób nadrabia trudny okres odbywając więcej wycieczek i podroży niż przed pandemią.

Polska Organizacja Turystyczna jest organizacją rządową utworzoną na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o Polskiej Organizacji Turystycznej. Działalność rozpoczęła 1 stycznia 2000 roku. Jej celem jest wzmocnienie promocji Polski w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą. Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z ponad 200 narodowych organizacji turystycznych na świecie.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /now/ 25.09.2020

Aktualizacja: 25.09.2023