Światowy Dzień Pocałunku

6 lipca co roku obchodzimy nieoficjalne święto Światowy Dzień Pocałunku lub też Międzynarodowy Dzień Całowania. Obchody zapoczątkowane zostały w Wielkiej Brytanii, a na całym świecie zwyczaj rozprzestrzenił się na początku XXI wieku. Pocałunek służy do wyrażania miłości, szacunku, przyjaźni. To jednak nie są jego jedyne zalety.

Nie da się określić gdzie i kiedy pocałunek miał swój początek. Pierwsze wzmianki pochodzą z tekstów sanskryckich, gdzie był opisany jako „lizanie” i „picie wilgoci z ust”. Samo słowo pocałunek w nich nie padało. Wielokrotnie natomiast pocałunek wspominany jest w Starym i Nowym Testamencie.

Najbardziej znanym w historii tekstem o pocałunkach jest pochodząca z III w.n.e. Vatsyayana Kamasutra. Tekst zawiera cały rozdział instruujący jak należy całować kochanka.

Barwny życiorys uwodziciela. 215 lat od śmierci Giacomo Casanovy

Samo słowo „pocałunek” wywodzi się od starodawnego angielskiego „cyssan”, które oznaczało całowanie. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od charakterystycznego dźwięku, jaki powstaje w trakcie całowania. Grecy nie posiadali słowa określającego całowanie, natomiast Rzymianie mieli ich kilka. To właśnie oni zapoczątkowali całowanie w inne części ciała niż usta. Osculum oznaczało u nich pocałunek w policzek, Basium pocałunek w usta, a Savolium głęboki pocałunek. To również w starożytnym Rzymie należy się doszukiwać początków pocałunku pieczętującego zaślubiny.

Pocałunek może być wyrazem wielu różnych uczuć, takich jak szacunek, miłość, przyjaźń. Już od czasów starożytnych całowanie osób starszych lub ważniejszych w stopy było wyrazem szacunku i oddawania czci. Wszyscy też znają historię Judasza, który pocałunkiem zdradził Jezusa Chrystusa. Do dziś jest on nazywany pocałunkiem zdrajcy.

Pocałunek może oznaczać także szarmancki gest, chodzi oczywiście o pocałunek w rękę. Gest ten przywędrował do Grecji z Persji, a wzmianka o nim jest w mitologii, gdy tłum całował po rękach Tezeusza, gdy ten pokonał Minotaura. Innym rodzajem pocałunku jest przesłanie buziaka. Gest ten do dzisiaj jest bardzo popularny.

Poza wyrażaniem uczuć pocałunek ma także wiele właściwości zdrowotnych. Zdaniem ekspertów pocałunki potrafią wydłużyć życie człowieka nawet o 5 lat. Dodatkowo pocałunki pobudzają organizm do produkcji serotoniny- hormonu szczęścia, co chroni przed depresją i poprawia nastrój. Całowanie sprzyja także utrzymaniu figury, bowiem w trakcie pocałunku spalamy od 3 do 12 kalorii na minutę.

Całowanie ma więc wiele fantastycznych właściwości, a także wielowiekową historię. Światowy Dzień Pocałunku został stworzony po to, by przypomnieć wszystkim, że całowanie to doświadczenie przyjemne samo w sobie i pozwala na odczuwanie intymności.

Agencja Informacyjna

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 06.07.2023