Światowy Dzień Emoji :-)

 

Światowy Dzień Emoji to stosunkowo młode “święto”. Zostało ustanowione w 2014 roku. Zainicjował je autor tzw. Emojipedii – Jeremy Burger, czyli odpowiednika Wikipedii. Obchodzone jest corocznie, 17 lipca.

 

Czym są właściwie emoji? To grafiki wyrażające nasze emocje lub pokazujące czynności, które wykonujemy. W obecnych czasach właściwie wszystko można przez nie wyrazić.

 

W 1982 roku Scott Falhman w jednej z wiadomości e-mail zaproponował znajomemu, by sekwencją znaków “:-)” wyrazić chęć żartu. Potem ten sposób komunikacji stał się popularnych wśród informatyków. Można powiedzieć, że tamte emotikonki były przodkiem dzisiejszych emoji.

 

Historia samego emoji sięga końca XX wieku. Wtedy Japończyk – Shigetaki Kurita zaprojektował pierwszą wersję specjalnych ikonek. Co prawda nie było wśród nich buziek wyrażających różne emocje. Znalazły się jednak symbole odzwierciedlające słońce, deszcz, zimę, czy piłkę. Był to zestaw 176 piktogramów, miały rozdzielczość 12×12 pikseli i funkcjonowały na platformie I-mode. Z czasem ewoluowały w bazę znaków Unicode, dzięki czemu zaczęły zyskiwać na popularności w ostatniej dekadzie. I stały się wykorzystywane na Facebooku, Messengerze, Twitterze czy przez wiadomości SMS.

 

Emoji zdominowały dzisiejszą komunikację społeczeństwa. Złośliwi mówią, że historia zatoczyła koło i ponownie komunikujemy się za pomocą hieroglifów, tylko w nowej odsłonie.

 

W 2018 roku Google sprawdziło jakie emoji Polacy najczęściej wysyłają między sobą. Wygląda na to, że chętnie korzystamy głównie z tych pozytywnych ikonek, jak puszczenie oczka, czy serce. Emoji z płaczem jest na szóstym miejscu.

https://i.wpimg.pl/730×0/m.komorkomania.pl/najpopularniejsze-emoji-eba1b8ba.jpg

Co ciekawe przy okazji Światowego Dnia Emoji internauci wybierają laureatów specjalnych nagród. Chociażby za emoji roku, czy najbardziej wyczekiwane.

O popularności emoji na skalę światową mówi chociażby powstanie filmu “The Emoji Movie”.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /KAM/ 15.07.2019

 

Related Post