Sukcesy włoskiej żywności godne naśladowania

 

Włoska żywność staje się Polsce coraz popularniejsza. Wielbicieli znajdą nie tylko oliwy, wina czy winogrona, lecz również sery czy wędliny. Dzieje się tak, mimo, że polska żywność uchodzi nie tylko w kraju, ale i na świecie za bardzo dobrą.

 

Włoskie produkty spożywcze stają się w Polsce coraz bardziej popularne, mimo, że konsumenci są coraz bardziej wyedukowani i wymagający. Może właśnie we wzroście świadomosci należy upatrywać rosnącego zainteresowania włoską kuchnią? Z pewnością jednak sekret włoskich sukcesów branży spożywczej tkwi w świadomej i prowadzonej od lat polityce budowania świadomości i pilnowania jakości towarów. Szczegóły ich produkcji są trzymane w sekrecie, chociaż ich sposób wytwarzania jest ściśle określony i drobiazgowo pilnowany. Produkty spożywcze muszą pochodzić z określonych miejsc i posiadają specjalne certyfikaty Chronionej Nazwy Pochodzenia. Włosi posiadają największą ilość takich produktów spożywczych w całej Europie.

 

Włosi dbając o swoja branże spożywczą powołani Italian Trade Agency – specjalną Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich. Zajmuje się ona oznaczanie i ochrona produktów.

Przykładami certyfikacji są Chroniona Nazwa Pochodzenia ChNP (wł. DOP), Chronione Oznaczenie Geograficzne ChOG (wł. IGP) czy Gwarantowana Tradycyjna Specjalność GTS (wł. STG), a w stosunku do win – DOC, DOCG, IGT. Włosi posiadają największą liczbę chronionych produktów w całej Unii Europejskiej – aż 299 artykułami spożywczymi i 523 winami. Wartość włoskiego eksportu produktów ze znakami DOP, IGP i STG w 2018 r. wyniosła blisko 9 mld euro.

 

W ciągu ostatnich 5 lat eksport włoskich produktów spożywczych do Polski rósł średnio w tempie bliskim 8 procent.

Polacy w coraz większym stopniu wybierają oryginalne wyroby z Włoch. Nic dziwnego, bowiem świadomość ich wartości i jakości staje się coraz bardziej powszechna, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę otwarcie tutejszych konsumentów na nowe smaki i walory zdrowotne.” – Wyjaśnia Antonino Mafodda, dyrektor Italian Trade Agency – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich.

 

Polscy producenci żywności powinni podążać śladem Włochów, wykorzystując ich doświadczenia, aby osiągać ich sukcesy. Wydaje się nawet koniecznością, biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję.

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /BEJ/ 23.10.2019