„Ślimakowe Rytmy” po raz szósty

 

W dniach 13-15 lipca już po raz szósty odbywa się Międzynarodowy Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Organizatorem Festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński i Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach. Hasłem przewodnim eventu jest „Pełnia dźwięku po drugiej stronie lustra”. Wydarzeniu towarzyszą Warsztaty Naukowo- Muzyczne i VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”. W ostatnim dniu odbędzie się także koncert galowy.

Festiwal rozpoczął się od Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”. Podczas tegorocznej konferencji zaproszeni gości dyskutowali na temat percepcji muzyki u pacjentów korzystających z implantów słuchowych, a także  o postępach muzykoterapii u najmłodszych użytkowników implantów ślimakowych w Światowym Centrum Słuchu. Jak co roku, zainteresowane osoby mogą skorzystać z Warsztatów Naukowo-Muzycznych z dziedziny muzykoterapii, np. w zajęć arteterapii, rytmiki Dalcroze’a, technik mindfulness oraz emisji głosu. Część zajęć odbędzie się stacjonarnie w Kajetanach, jednak większość z nich, ze względu na utrzymującą się sytuację pandemii, odbywa się on-line.

– W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie Festiwal przybrał nieco odmienny charakter – mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca i organizator wydarzenia. – Głęboko wierzę, że pomimo jego nowej formuły – dostarczy on ważnej wiedzy i niezwykłych doświadczeń z zakresu muzyki. Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszą spotkania ze specjalistami, a program tegorocznych warsztatów obejmuje dziedziny muzykoterapii, arteterapii czy emisji głosu. Na zakończenie tradycyjnie mam zaszczyt zaprosić Państwa na Koncert Galowy z udziałem Laureatów poprzedniej edycji oraz Gości Specjalnych. Niech to będzie czas, w którym na nowo przekonamy się i usłyszymy, że możliwe jest osiągnięcie tego, co wydawało się nieosiągalne – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

Festiwal uwieńczy koncert galowy, który zorganizowany został tak, by można go było obejrzeć bez potrzeby wychodzenia z domu, ponieważ tak jak i warsztaty, również będzie dostępny on-line. Podczas koncertu będzie można zobaczyć występy laureatów Festiwalu. Dodatkową atrakcją będą, wybrane i opracowane specjalnie na tą okazję, najbardziej emocjonujące i najpiękniejsze fragmenty Musicalu „Przerwana Cisza”, którego premiera miała miejsce 15 września 2019 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej. Scenariusz do musicalu napisał prof. Henryk Skarżyński, muzykę skomponował prof. Krzesimir Dębski, reżyserem spektaklu był Michał Znaniecki. Transmisję koncertu galowego, który odbędzie się 15 lipca, będzie można śledzić pod linkami:

Koncert BoC 6 (wersja polska): https://youtu.be/kpLz5TOozUU

Koncert BoC 6 (wersja angielska): https://youtu.be/eO6aNwQ0ecc

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 14.07.2020