Polski atom


Choć jako Polacy szczycimy się Marią Skłodowską-Curie, pionierką w badaniach promieniotwórczości pierwiastków, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla, do dnia dzisiejszego nie korzystamy ze wszystkich możliwości będących konsekwencjami jej odkryć.

Pierwsza polska elektrownia atomowa budowana była w latach 1982–1989 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu.  Elektrownia w Żarnowcu docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy ok. 1600 MW. Plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce przewidywał również budowę drugiej elektrowni atomowej w Klempiczu w okolicach Piły.

Po zmianie ustroju 1989 r. kolejne rządy Polski zaniechały budowy elektrowni w Żarnowcu i kolejnych inwestycji w energetykę jądrową.

Był to pośrednio także efekt licznych protestów mieszkańców Żarnowca i okolic. Do rozmów o budowie elektrowni atomowej powrócił obecny rząd.

“Wszyscy teraz chcą finansować i budować farmy wiatrowe na morzu, bo jest taka moda. Ale nam jest potrzebna elektrownia jądrowa. Projekt nuklearny to nasza wiarygodność wobec Komisji Europejskiej” – powiedział  Minister Energii Krzysztof Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. –

Unia Europejska wymaga średniej emisji CO2 na maksymalnym poziomie 550 g/kWh dla kraju. Przy rosnącym poborze energii w Polsce zachowanie tych norm stanie się niemożliwe w przypadku zachowania energetyki konwencjonalnej opartej na węglu.

Według Ministra Tchórzewskiego decyzja w sprawie budowy elektrowni zapadnie jeszcze w tym roku.

Również Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński potwierdził, że władze są blisko decyzji o budowie elektrowni jądrowej.

“Jesteśmy gotowi, żeby taki projekt sfinansować z własnych środków, ale też jesteśmy otwarci na współpracę. Widzimy duże zainteresowanie, także ze świata” – powiedział Minister Kwieciński.

Pierwsze elektrownie jądrowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W połowie marca 2018 r. Krzysztof Tchórzewski szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł.  Koszt budowy nowych elektrowni jądrowych jest kwestią kontrowersyjną. Szacowane koszty muszą także obejmować koszty zamknięcia elektrowni i przechowywania odpadów nuklearnych. Z drugiej strony środki podejmowane dla złagodzenia ocieplenia klimatu, takie jak podatek węglowy czy handel emisjami, poprawiają opłacalność energetyki jądrowej.

Wśród lokalizacji wskazywanych do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce – powracił znów Żarnowiec w województwie pomorskim.

W 2013 energetyka jądrowa była źródłem 10,7% energii elektrycznej na świecie.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 17.04.2018

Fot.  János Korom Dr. – originally posted to Flickr as Bohunice (13), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9036428