Polska bez gotówki?

 

Czy w Polsce można już funkcjonować bez gotówki? Czy wychodząc z domu wystarczy sama karta płatnicza w kieszeni. A może nie trzeba zabierać karty tylko telefon komórkowy z aplikacją do płatności mobilnych?

Program “Polska Bezgotówkowa” pozwolił na utworzenie 15 000 nowych terminali płatniczych.

Prawie połowa terminali jest używana przez przedsiębiorców z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Pierwszą piątkę uczestników programu zamyka województwo wielkopolskie. Na podpisanie umowy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa decydują się przede wszystkim przedstawiciele sektora handlu i usług.

“Naszym celem jest pełne, faktyczne równouprawnienie rożnych form płatności stosowanych na rynku – czyli żeby w każdym polskim sklepie, kiosku, taksówce czy innym przedsiębiorstwie, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, można było zapłacić kartą, smartfonem lub innymi nowoczesnymi formami płatności na równi z gotówką” – powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, operatora programu, Mieczysław Groszek.

Polacy cenią płatności bezgotówkowe, ponieważ są one szybkie, wygodne i bezpieczne.

Dla Państwa Polskiego korzyścią jest przejrzystość obrotu gospodarczego. Ponadto rozwiązania bezgotówkowe i cyfrowe podnoszą konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw  i pozwalają na rozpędzenie koniunktury gospodarczej. Posiadanie terminala płatniczego staje się już standardem, którego zapewnienia oczekujemu już dzisiaj od sprzedawcy. Dodatkową korzyścią jest fakt, że przedsiębiorstwo dzięki terminalom płatniczym nie musi też inwestować w zabezpieczenia chroniące gotówkę, w tym podczas przewożenia utargów do banku.

Specjaliści twierdzą, że w przyszłości obrót bezgotówkowy może całkowicie wyeliminować z gospodarki banknoty i monety.

Program “Polska Bezgotówkowa” to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych w Polsce: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.Uczestnikami Programu są wydawcy kart płatniczych, agenci rozliczeniowi oraz organizacje płatnicze. Celem Programu jest zniesienie kosztów dla przedsiębiorców w zakresie instalacji terminala płatniczego oraz kosztów jego użytkowania przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zainstalowania.

Do programu “Polska Bezgotówkowa” mogą zgłaszać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą przyjmować płatności bezgotówkowe za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie używali terminala płatniczego. Do udziału w Programie uprawnieni są chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

Agencja InformacyjnaAgencja Informacyjna, /EST/ 12.04.2018