Polska atrakcyjna inwestycyjnie

 

Polska pozytywnie wyróżnia się na tle Europy w kwestii bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2018 roku – wynika z raportu „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2019”, przygotowanego przez EY Polska.

 

Polska jest szósta w Europie i pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Ogółem na Starym Kontynencie zanotowano lekki spadek jeżeli chodzi o nowe inwestycje w porównaniu do 2017 roku – o 4 procent, a wyniosła ogółem 6.356. Natomiast w Polsce odnotowano 272 inwestycje.

 

„W tegorocznym zestawieniu krajów o największej liczbie bezpośrednich inwestycji zagranicznych Polska znalazła się wśród państw, które pozytywnie się wyróżniają. Polska jest liderem regionu, przed nami uplasowały się trzy największe europejskie gospodarki, a także Hiszpania i Belgia. Patrząc na to, które sektory przyciągnęły najwięcej inwestycji widać, że za niemal połowę wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce odpowiadają produkcja części motoryzacyjnych, transport, logistyka, produkcja czy przemysł chemiczny. W sektorze usług dla biznesu powstało z kolei 13 proc. wszystkich inwestycji w Polsce w 2018 roku. – Zauważa Paweł Tynel partner EY i lider działu Ulg i Dotacji EY.

 

Warto odnotować spadek zainteresowania inwestycyjnego takimi krajami jak Wielka Brytania czy Niemcy.

Duże znaczenie dla inwestorów ma sytuacja polityczna i starzejące się społeczeństwo w Europie. Na kontynencie liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2018 roku spadła. W porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowano ich o 297 mniej. Mimo to wciąż 56 proc. inwestorów wskazuje Europę Zachodnią jako jedną z najbardziej atrakcyjnych do robienia biznesów. Sam Brexit wskazywany jest jako jedno z kluczowych zagrożeń dla inwestycji. Wyzwaniem jest też podniesienie kwalifikacji pracowników, zgodnie z duchem rozwijających się technologii.

 

Badanie EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2019” (How can Europe raise its game? EY’s Attractiveness Survey Europe) składa się z dwóch części: danych gromadzonych w ramach EY European Investment Monitor (EIM) o inwestycjach zagranicznych w Europie w roku 2018 oraz badania postrzegania przez inwestorów zagranicznych poszczególnych krajów oraz miast.

Badanie telefoniczne zostało przeprowadzone przez Instytut CSA w styczniu i lutym 2019 r. Na pytania EY dotyczące postrzegania atrakcyjności Europy odpowiedziało 506 respondentów – decydentów biznesowych odpowiedzialnych za inwestycje.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaGospodarka /KAM/ 11.06.19