Początek podróży w chmurach. Port lotniczy w Warszawie obchodzi 85 urodziny.

 

Okęcie to największe lotnisko w Polsce obsługujące rocznie miliony pasażerów i znajdujące się zaledwie 8 km od centrum Warszawy. 29 kwietnia 2019 r. warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina obchodziło 85. rocznicę powstania.

Niespełna wiek temu, statki powietrzne były czymś niezwykłym i niewyobrażalnym jeżeli chodzi o środki transportu. Lotnisko Chopina w Warszawie od 85 lat obsługuje pasażerów z Polski oraz ze świata oferując rejsy w najdalsze zakątki globu. Z roku na rok zmienia się rozkład lotów oraz siatka połączeń, która jest korzystna dla pasażerów linii lotniczych. Z warszawskiego lotniska można bezpośrednio udać się m.in. do USA czy Dubaju.

29 kwietnia 2934 roku Ignacy Mościcki otworzył aeroport na warszawskim Okęciu. Wybudowanie lotniska kosztowało władze ponad 10 mln „ówczesnych” złotych.

W tym czasie powstały tam warsztaty, hangary, garaż, kotłownia, płyta postojowa dla samolotów i przestronny budynek dworca lotniczego. Początkowo port lotniczy obsługiwał 10 tysięcy pasażerów rocznie, dzisiaj ta liczba wzrosła do kilkunastu milionów w ciągu roku. W okresie sezonu i tym samym większego zapotrzebowania na podróż w transporcie lotniczym liczba ta przekracza kilkanaście tysięcy pasażerów dziennie.

W pierwszym kwartale 2019 roku warszawskie lotnisko obsłużyło prawie 3,7 mln pasażerów, z czego ponad 3,3 mln pasażerów podróżowało w ruchu lotniczym międzynarodowym. Lotnisko obsłużyło prawie 8 procent więcej pasażerów niż w roku ubiegłym, co stanowi rekord.

Wzrost o prawie 20% w stosunku do roku poprzedniego odnotowano także przy ruchu transferowym – obsłużono 2,1 mln pasażerów. Od kilku lat nieprzerwanie lotnisko odwojowuje wzrost liczby podróżnych w ruchu transferowym, co oznacza, że Warszawa jest ważnym punktem przesiadkowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Stale rośnie również liczba pasażerów korzystających z połączeń krajowych. Pod koniec marca 2019 roku odnotowano ponad 391 tysięcy pasażerów podróżujących na terenie kraju.

W sezonie letnim najczęstsze rejsy podróżni wybierali do portów w Zielonej Górze oraz w Lublinie.

Linie lotnicze, które operują na Lotnisku w Warszawie, poszerzają swoje oferty. W czerwcu 2019 roku ruszają cztery nowe połączenia. PLL LOT  uruchomi rejsy do Miami, Bejrutu i Warny, a przewoźnik niskokosztowy  węgierskiej linii WizzAir planuje poszerzyć ofertę o rejs do Korfu. Dużym zainteresowaniem wśród kierunków cieszy się Londyn, co zmusza do działań linie lotnicze. Na potrzeby klienta PLL LOY wprowadził całoroczne połączenie Londyn-City obsługiwane 12 razy w tygodniu. W Czasie wakacji wprowadzony zostanie dodatkowy rejs do Newark.

Z usług warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina korzystają przewoźnicy rozkładowi, czarterowi. Uruchomione są także usługi cargo. Rozkładowi przewoźnicy to 27 przewoźników tradycyjnych oraz niskokosztowych linii lotniczych: Aegean, Aeroflot, Air Baltic, Air Canada Rouge,  Air China, AirFrance, Aliitalia, Austrian, Belavia – Belarusian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, CSA Czech Airlines, EasyJet, EL AL Israel AirLines, Emirates, Finnair, KLM Royal Dutch Airlines, PLL LOT, Lufthansa, Norwegian.com, Qatar Airways, SAS, Swiss, Tap Portugal, Turkish Airlines, UIA, Wizzair. Przewoźnicy czarterowi: Air Cairo, AirMalta, Corendon, Elinair, enterair, Egypt, PLL LOT, Nouvelair, Onurair, Pegasus Airlines, Ryanair sun, Sunexpress, Travel.

Z powodu stale rosnących operacji lotniczych konieczna była modernizacja drogi pasowej nr 11/29, która rozpoczęła się 15 marca tego roku i potrwa do końca czerwca.

– Remont wymusił przeniesienie wszystkich operacji na jedną drogę startową, co wiąże się, niestety, ze zwiększeniem liczby samolotów wykonujących starty i lądowania. Osoby mieszkające w dzielnicach sąsiadujących z lotniskiem mogą z tego powodu odczuwać większe niedogodności, za co bardzo przepraszamy. Prace te są jednak niezbędne. Dokładamy wszelkich starań, aby roboty zostały zakończone zgodne z harmonogramem – mówi Piotr Rudzki z Polskie Porty Lotnicze.

W ciągu trzech miesięcy zostanie wymieniona część nawierzchni pasa startowego, przeprowadzony zostanie remont i modernizacja dróg kołowania. Modernizacja wiązała się z koniecznością przeniesienia wszystkich lotów na jedną drogę startową, co jest związane ze zwiększeniem się liczby statków powietrznych wykonujących starty i lądowania nad dzielnicami usytuowanymi w osi drogi 15/33, czyli w okolicach Bemowa, Woli, Włoch, Ochoty.

Według planu od 1 lipca zacznie funkcjonować droga startowa nr 11/29. Warto w tym miejscu zauważyć, że droga 15/33 ze względów operacyjnych jest regularnie wykorzystywana do startów właśnie tych maszyn, czyli typu Airbus A330, A340 czy Boeing 787 Dreamliner.

 

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /ANS/ 14.04.2019

Fot. Nieznany fotograf – https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/218353/, Domena publiczna, Link
 

 

 

 

 

 

 

Related Post