Plus wdrożył 5G, ale oficjalna aukcja została przesunięta

Plus jest pierwszym w Polsce operatorem, któremu na szeroką skalę udało się wdrożyć nową technologię Sieci 5G. Oficjalna aukcja częstotliwości została jednak przesunięta z powodu koronawirusa. Może to przynieść ogromne straty dla Skarbu Państwa. Skorzystać mogą na tym jedynie firmy technologiczne które wcześniej przygotowały zaawansowane cyfrowe podstawy.

Plus uruchomił sieć 5G w kilku największych miastach w Polsce od 11 maja. Sieć funkcjonuje już w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, w Szczecinie i Wrocławiu. Operator jest pierwszym, który zadziałał na tak szeroką skalę. Pozostałe firmy jak do tej pory uruchomiły tylko pilotażowe programy nowej technologii i tylko w wybranych miejscowościach. Operator Plus na swojej stronie internetowej oferuje również możliwość sprawdzenia dostępności sieci 5G w danej lokalizacji.

Przedstawiciele sieci Plus podkreślają, że sieć 5G jest t w tej chwili najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Doskonale sprawdzi się także w przyszłości. Uruchomiona przez Plus technologia oparta jest na częstotliwości 2,6 GHz TDD. To pozwala na osiągnięcie równowagi pomiędzy szybkością transferu danych a zasięgiem.

Zdaniem operatora zalety 5G docenią wszyscy, którzy korzystają z technologii Cloud Gaming ( gry umieszczone są na serwerach operatora platformy lub wydawcy gry, a gracze mają dostęp z poziomu swojego konta). Pojawiło się także wiele nowych obszarów technologicznych, dla których wymagane są parametry oferowane przez sieć 5G, m.in. inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość.

Wprowadzenie sieci 5G od wielu miesięcy budzi kontrowersje. Według zapowiedzi technologia pozwoli tworzyć nieznane dotąd możliwości cyfrowego rozwoju, który będzie oparty o szybkie i niezawodne przetwarzanie dużych ilości danych. Korzyści powinni także odczuć zwykli użytkownicy sieci mobilnych oraz internetu.

Zapowiadana przez Urząd Komunikacji Elektronicznej była także aukcja częstotliwości, która miała zapewnić szerokie możliwości budowy w Polsce sieci 5G. Pod koniec kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało jednak unieważnić obecną aukcję. Przesunięta została ona na bliżej niezidentyfikowany termin czego przyczyną miała być pandemia koronawirusa.

Eksperci zastanawiają się teraz w jaki sposób zawieszenie aukcji wpłynie na szerokie wprowadzenie w Polsce nowej technologii. Powstaje też pytanie kiedy przetarg zostanie przeprowadzony. Niewykluczone jest, że będzie to co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie inwestycji w budowę nowych sieci.

Wielu operatorów zapowiada gotowość do budowy 5g w Polsce nawet pomimo opóźnień. Niewykluczone, że sieć 5g odegra ogromną rolę w łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /now/13.05.2020 r.