PKP Intercity z myślą o niepełnosprawnych

Ponad 1,5 tysiąca pracowników drużyn konduktorskich PKP Intercity ukończyło szkolenie z obsługi osób z niepełnosprawnościami. Zajęcia prowadzone przez Fundację Integracja objęły już 85% konduktorów państwowego przewoźnika.

Program szkoleń został przygotowany przez Fundację Integracja z myślą o pracownikach kolei. Konduktorzy PKP Intercity brali udział w warsztatach, w ramach których odbyły się prezentacje filmów, dyskusje i symulacje. Kolejarze otrzymali wiedzę teoretyczną dotyczącą różnych rodzajów niepełnosprawności, oraz stereotypów z nimi związanych. Skupiono się oczywiście na trudnościach napotykanych przez osoby z niepełnosprawniościami w trakcie podróży. W ramach szkoleń uczono również sztuki komunikowania się z osobami o szczególnych potrzebach. Aby uzmysłowić problemy osób z niepełnosprawnościami w szkoleniach wykorzystano nowoczesne technologie – m. in. gogle symulującw wady wzroku spowodowane przez zaćmę, jaskrę czy retinopatię cukrzycową.

“- Spotkanie pozwoliło mi utrwalić wiedzę i praktyczne umiejętności. Było również okazją do wyjaśnienia wątpliwości. Wiem już, że bez wahania mogę zwrócić się do osoby niewidomej „do zobaczenia” czy „do widzenia”. Kluczem właściwej komunikacji powinna być zawsze naturalność i życzliwość” – mówi Aleksander Borowiak, kierownik pociągu PKP Intercity, uczestnik szkolenia.

Szkolenia dla drużyn konduktorskich rozpoczęły się w październiku i są kontynuacją cyklu z ubiegłego roku. Warsztaty prowadzone są w czterech miastach: Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

PKP Intercity jest coraz bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, co przekłada się na statystki pasażerów.

Od stycznia do października 2018 roku prawie 55 tys. osób z niepełnosprawnościami skorzystało z usług PKP Intercity. To niemal 60% więcej niż w tym samym okresie 2017 roku.

“- Staramy się, aby nasze usługi coraz lepiej odpowiadały na oczekiwania pasażerów z niepełnosprawnościami. Poza udogodnieniami dostępnymi w nowych i modernizowanych pociągach, stawiamy na profesjonalny personel, który nie tylko wie, jak należy się zachować, ale przede wszystkim rozumie potrzeby tej grupy podróżnych – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

W pociągach PKP Intercity znajdują się windy ułatwiające wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, specjalnie wydzielona dla nich przestrzeń oraz dostosowane toalety. Ale jeszcze nie we wszystkich składach.

Po 2023 roku wszystkie pociągi PKP Intercity będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach.

Na polskich torach dostępnych będzie m.in. 60 wagonów COMBI od PESA Bydgoszcz. COMBI to wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie z wydzielonymi przedziałami rodzinnymi. W wagonach zaprojektowano przestrzeń dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku, a także miejsca dla ich opiekunów. Wagony budgoskiej PESY posiadać będą również automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi.  Ze względu na potrzeby podróżnych z wadami wzroku będą one posiadały oznaczenia Braille’a.

Według wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (European Health Interview Survey – EHIS) w 2014 roku w Polsce było  7 689,8 tys. osób niepełnosprawnych biologicznie, tj. osób, które zadeklarowały ograniczoną zdolność wykonywania czynności jakie ludzie zwykle wykonują. Wśród nich było 2 464,8 tys. z poważnymi ograniczeniami sprawności.

Agencja Informacyjna

 

Agencja Informacyjna, Gospodarka /EST/ 4.12.2018

Fot. intercity.pl