Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i odwołany Dzień Wagarowicza

21 marca to podwójne świętowanie. Jest to zarazem pierwszy dzień wiosny jak i Dzień Wagarowicza, tak chętnie zwykle obchodzony przez młodzież. W tym roku jednak należy pamiętać o rozsądku i nie spędzać tego dnia w gronie znajomych.

Pierwszy dzień wiosny łączy się tradycyjnie z topieniem marzanny – słowiańskiej bogini symbolizującej ziemię i śmierć.  Wraz z nadejściem wiosny rodził się Jeryle (słowiańskie bóstwo płodności i wiosny), a śmierć Marzanny wraz z końcem zimy miał to symbolizować. Zgodnie z tradycją ludzie zbierają się wtedy nad wodą i topią kukłę, która przedstawia Marzannę.

21 marca został także przyjęty jako Dzień Wagarowicza. Młodzież opuszcza wtedy zajęcia w szkole by wspólnie bawić się i świętować. W tym, roku święto wagarowiczów nie dość, że przypada w sobotę, to jeszcze w czasie kwarantanny. W związku z epidemią Dzień Wagarowicza został odwołany. Młodzież powinna więc w tym roku zachować rozsądek i zastosować się do zaleceń pozostając w domach. Czas na świętowanie jeszcze przyjdzie.

 

Agencja Informacyjna

 

Agencja InformacyjnaKultura /now/ 20.03.2020

Related Post